Panna młoda, ślub

i

Autor: pixabay.com

Polska aktorka zamordowana przez kochanka. Panna młoda spłonęła żywcem. Niezapomniani WIDEO

2020-02-07 11:20

Na najstarszej warszawskiej nekropolii spoczywa wiele młodych osób. Groby niektórych z nich skrywają tragiczne historie. 20-letnia spalona panna młoda, studentki, które zginęły w wypadkach samochodowych, czy też zamordowana aktorka. Na Starych Powązkach pochowany jest także brutalnie zabity ksiądz i przedwcześnie zmarły młodzieniec. Ich losy poznacie w kolejnych "(Nie)zapomnianych".

Zofia Barbara Jaruga-Nowacka, siostra znanej polityk (1949-1972)

Na Starych Powązkach w Warszawie spoczywa m.in. Zofia Barbara Jaruga-Nowacka (+23 l.), studentka IV roku filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, która była siostrą znanej polityk Izabeli Jarugi-Nowackiej (+59 l.), wicepremier i minister polityki społecznej w rządzie Marka Belki. Młodsza z sióstr zginęła w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku. Starsza także zmarła w tragicznych okolicznościach w 1972 roku. Była wówczas żoną Jerzego Nowackiego... późniejszego męża Izabeli.

- Prawie 40 lat temu poznałem obie siostry Jarugi - Basię i Izę. Po trzech miesiącach wziąłem ślub z Barbarą. Zginęła w wypadku niedługo później, potrącił ją trolejbus na przejściu przed uniwersytetem. Prawie dwa lata później związałem się z Izabelą - opowiadał Nowacki (73 l.) w "Vivie" z października 2010 roku. Na cześć Basi imię odziedziczyła jej siostrzenica, Barbara Nowacka (45 l.), była prezenterka 5-10-15, a obecnie posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Tak wyglądają groby córek Brylskiej i Bem. Wyjątkowo jasny kamień i kolorowe zdjęcie. (Nie)zapomniani. WIDEO

Jan Gella (1885-1905) 

Grób 20-letniego studenta zdobi przepiękny metalowy Anioł Pokoju z 1908 roku, który przedstawiony jest jak rozrzuca kwiaty maku, symbol przedwczesnej śmierci. Autorem pomnika nagrobnego jest  Leopold Wasilkowski (1865-1929), ceniony artysta, który zaprojektował także m.in. groby malarza Władysława Podkowińskiego (1866-1895) oraz nagrobki dzieci - ucznia Zygmusia Jeziorkowskiego (+11 l.) i Tadzia Zambrzyckiego (+10 l.), którzy również pochowani są na Starych Powązkach.

Prawdopodobną przyczyną śmierci Jana Gelli było przemęczenie organizmu. Gella zbyt intensywnie przygotowywał się do sesji. Nagrobek to także metalowa płaskorzeźba z portretem z napisem ZM. 4-VII 1905 W 20-EJ WIOŚNIE ŻYCIA.  Grób studenta sąsiaduje z mogiłą rodziny Pilitowskich, którą zdobi anioł z piaskowca. Anioły z obu grobów niemal stykają się skrzydłami.

Smutny los dziecięcego gwiazdora PRL. Jego grób jest w FATALNYM stanie. Na pogrzeb czekał 8 miesięcy! (Nie)zapomniani WIDEO

Cecylia z Wołowskich Krysińska (1825-1845)

Strasznie zakończyło się życie pięknej warszawianki. Zmarła ona 21 lipca 1845 roku w dniu swojego ślubu w wieku zaledwie 20 lat. Została pochowana w pięknym grobowcu zdobionym rzeźbą młodej kobiety pod baldachimem. Autorem nagrobka jest znakomity uczeń Pawła Malińskiego, Jakub Tatarkiewicz. Na inskrypcji znajdującej się na tablicy nagrobnej można przeczytać:

CECYLIO! WCZEŚNIE ZGASŁO TWOJE ŻYCIEROZPACZ CIĘ NASZA Z GROBU NIE WYWOŁASTWÓRCA DO SIEBIE ZAWEZWAŁ SWE DZIECIEA MY STRACILI ANIOŁA.

POCIECHA MATKI PRZYSZŁA NA CHWILĘUWESELIĆ DOM MĘŻA I ZASNĄĆ W MOGILE.PROCHY JEJ DO MĘCZEŃSKICH BÓG PRZYJĄŁ POPIOŁYI WRÓCIŁA DO NIEBA MIESZKANIA ANIOŁÓW.

O tragicznych przyczynach śmierci panny młodej pisał w „Smakach dzieciństwa” ksiądz Jan Twardowski. Wspomniał on, że tiulowa suknia Krysińskiej zajęła się ogniem od świecy, gdy Cecylia po ceremonii ślubnej w kościele św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, przyszła do lustra by przypatrzeć się, czy dobrze wygląda. Zamieniła się w żywą pochodnię i zmarła tego samego dnia w szpitalu. W grobie spoczywa także mąż Cecylii, mecenas Zygmunt Krysiński (+74 l.), który żonę przeżyła aż o 43 lata. Po jej śmierci nigdy się już nie ożenił. Nagrobek Krysińskiej odrestaurowano w 2009 roku staraniem Komitetu Powązkowskiego, m. st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wówczas odkryto zakopany obok grobu baldachim.

Ciężarna urodziła w trumnie. Była w letargu? (Nie)zapomniani WIDEO

Maria Wisnowska (1861-1890)

Będąc na Powązkach nie sposób nie zauważyć grobu XIX-wiecznej aktorki Marii Wisnowskiej (+28 l.). Spoczywa ona w kwaterze pod katakumbami. Mogiła jest widoczna po wejściu na cmentarz II bramą im. św. Honoraty. Piękne popiersie na grobie jest autorstwa Bolesława Syrewicza (1835-1899), znakomitego rzeźbiarza nagrobnego.Okoliczności śmierci Wisnowskiej budzą grozę do dziś. Aktorka została zastrzelona w Warszawie, w mieszkaniu przy ul. Nowogrodzkiej w nocy z 30 czerwca na 1 lipca  przez Aleksandra Barteniewa (1868-1932), swojego kochanka, oficera gwardii carskiej. Według miejskich legend miało być to rozszerzone samobójstwo, jednak Barteniew nie zdecydował się odebrać sobie życia. Oficer został skazany na 8 lat ciężkich robót na Syberii, jednak został ułaskawiony przez samego cara. Według plotek Aleksander przychodził na grób Wisnowskiej i pozostawiał na niej białą różę. Ten zwyczaj warszawiacy praktykują do dziś.

Miss Polonia zmarła tragicznie. Tak wygląda jej grób. Były piękne i młode (Nie)zapomniani WIDEO

Ksiądz Stefan Niedzielak (1914-1989)

Historia Cmentarza Powązkowskiego to także okrutne zabójstwo proboszcza parafii św. Karola Boromeusza na Powązkach. Ks. Stefan Niedzielak, zasłużony prałat, kapelan Armii Krajowej, współzałożyciel Rodzin Katyńskich i uczestnik Powstania Warszawskiego, został zabity przez "nieznanych sprawców". Duchowny, który w okresie stalinowskim działał w organizacji Wolność i Niezawisłość, ukrywał się przed aresztowaniem i odbudowywał warszawskie kościoły oraz był inicjatorem krzyża katyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie, zginął zamordowany na swojej plebanii w nocy z 20 na 21 stycznia 1989 roku. Prawdopodobną przyczyną zgonu był cios karate, przez co zaczęto po latach domniemywać, że zabójstwa dokonali członkowie tzw. gangu karateków, który odpowiedzialni są za zamordowanie małżeństwa Jaroszewiczów w Aninie w 1992 roku.  Oficjalnie sprawę śmierci ks. Niedzielaka umorzono w 1990 roku uznając, że był to śmiertelny upadek z fotela. Antykomunistyczna opozycja uważała jednak, że za zbrodnią stoi Służba Bezpieczeństwa PRL.  Premier Jan Olszewski (+88 l.) sugerował nawet udział KGB.  Z uwagi na fakt, że z akt sprawy w niejasnych okolicznościach zniknęły materiały z sekcji zwłok i ślady zabezpieczone na miejscu zbrodni, ponowny proces nigdy nie ruszył. 

Grób księdza mordercy. (Nie)zapomniani WIDEO

Nina Danuta Zubrzycka (1921-1945)

Absolwentka medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uczestniczka Powstania Warszawskiego zmarła w katastrofie samochodowej 27 września 1945 roku, czyli niespełna rok po upadku Powstania. Niestety nie można znaleźć w jakim oddziale walczyła.

Polska aktorka zamordowana przez kochanka Panna młoda SPŁONĘŁA żywcem l Niezapomniani