Nie żyje Adam Zagajewski. Poeta i pisarz ze światową sławą. Jego żoną była polska aktorka

2021-03-21 21:53

Dzisiaj wieczorem zmarł Adam Zagajewski - jeden z liderów literackiego pokolenia tak zwanej „Nowej Fali”, wybitny poeta i eseista. Od 1976 roku artysta objęty cenzurą, lata 1982–2002 spędził na emigracji we Francji, później przeniósł się do Krakowa. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Zyskał sławę na całym świecie. Zmarł 21 marca, czyli w Światowy Dzień Poezji. Miał 75 lat.

Nie żyje Adam Zagajewski

i

Autor: AKPA

Adam Zagajewski nie żyje. Wybitny poeta i pisarz odszedł z tego świata 21 marca wieczorem. Ta śmierć wstrząsnęła jego bliskimi i wiernymi czytelnikami. Zagajewski miał 75 lat. Przyczyna śmierci nie jest znana. Poeta przebywał od 1981 roku w Paryżu, a w 2002 roku przeniósł się na stałe do Krakowa. Jego żoną była Maja Wodecka - polska aktorka oraz tłumaczka jego twórczości na język francuski. Polacy opłakują Zagajewskiego. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy upamiętniające artystę. Aktorka Maja Komorowska jest w szoku, skomentowała śmierć Zagajewskiego w ten sposób: "Nie mam słów".

ZOBACZ: Aktorka "Barw szczęścia" poważnie chora. Od tygodnia żadnej poprawy. Prosi fanów o pomoc

Grób Wojciecha Młynarskiego | Niezapomniani

Kim był Adam Zagajewski?

Adam Zagajewski był ostatnim jak dotąd polskim poetą, który wszedł do obiegu literatury światowej; zajął w niej miejsce przynależne autorom słuchanym i czytanym z uwagą, jaka wcześniej była udziałem Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej czy Zbigniewa Herberta - opisał dziennikarz "Gazety Wyborczej". Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie, po zakończeniu II wojny światowej, jego rodzina została wysiedlona i trafiła do Gliwic. Zagajewski studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim psychologię i filozofię. Związał się z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie. Był jednym z sygnatariuszy listu 59, będącego protestem przeciwko zmianom w Konstytucji PRL na przełomie 1975 i 1976 r. 

Zbiory wierszy Adama Zagajewskiego to m.in. "List. Oda do wielości" (1983), "Jechać do Lwowa" (1985) oraz "Płótno. Paryż" (1990) "Ziemia ognista" (1994), "Trzej aniołowie" (1997), "Pragnienie" (1999), "Asymetria" (2014), "Substancja nieuporządkowana" (2019).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki