Monika Richardson "ledwo żywa z nerwów". Myśli o synu z zespołem Aspergera. Fani wspierają

Monika Richardson i Tomasz Malcolm
Autor: Instagram Syn Moniki Richardson, Tomasz Malcolm zdaje maturę

Monika Zamachowska wróciła do nazwiska Richardson. Układa sobie życie na nowo po rozstaniu ze Zbigniewem Zamachowskim. Skupia teraz swoje myśli wokół syna Tomasza Malcolma, który w tym roku zdaje maturę. Chłopak od urodzenia zmaga się z zespołem Aspergera. Dziennikarka nie ukrywa, że bardzo przeżywa wchodzenie w dorosłość jej jedynego syna. Napisała, że jest dumna z tego, że choroba Tomasza nie przeszkodziła mu w realizacji planów na życie.

Dziennikarka znów nazywa się Richardson. Po rozstaniu ze Zbigniewem Zamachowskim zmieniła na Instagramie nazwisko, wróciła do tego, które otrzymała w wyniku pierwszego małżeństwa z amerykańskim dziennikarzem i podróżnikiem. Monika Richardson ma syna i córkę z drugiego małżeństwa. Syn Tomasz David ma dwadzieścia lat. Chłopak od urodzenia zmaga się z zespołem Aspergera. Jest to całościowe zaburzenie rozwoju, opisywane często jako lżejsza odmiana autyzmu. Zespół Aspergera i autyzm posiadają wspólne cechy, takie jak problemy społeczne i wycofanie. Na szczęście zespół Aspergera pozwala samodzielnie funkcjonować - podaje portal medonet.pl. Matka i syn udzielili wywiadu o chorobie dla "Vivy" w 2017 roku:

Bardzo źle wspominam czas, kiedy próbowaliśmy się z tatą Tomka dowiedzieć, co tak naprawdę dolega naszemu synkowi. Miałam ciężki poród kleszczowy. Nie możesz tego synku pamiętać, ale jako małe dziecko sztywniałeś i traciłeś z nami kontakt. Myśleliśmy, że masz padaczkę. Pierwsze USG na drugi dzień po twoim urodzeniu wykazało nieduże niedotlenienie mózgu. Od początku więc chodziliśmy z tobą po lekarzach: neonatologach, neurologach, psychologach, psychiatrach.

Kiedy Tomasz miał pięć lat poznał diagnozę - zespół Aspergera. Dziennikarka boleśnie wspomina ten moment:

Mam wyrzuty sumienia z powodu twojej inności. Matki zawsze żyją w poczuciu winy, że to one czegoś nie dopatrzyły. Właściwie całe moje życie to walka z tym poczuciem. Kiedy poznaliśmy z Jamiem [drugi mąż dziennikarki - przyp. red.] diagnozę, trochę odetchnęliśmy, wiedzieliśmy przynajmniej, jak cię wspierać. 

 

Bronisław Cieślak nie żyje. Wspominamy najlepsze sceny aktora

ZOBACZ: Była żoną Karola Strasburgera i gwiazdą komedii "Miś". Małżeństwo i kultowa rola nie dały jej szczęścia

Monika Richardson "ledwo żywa z nerwów". Myśli o synu z zespołem Aspergera. Fani wspierają

Monika Richardson wspiera syna, który przystępuje w tym roku do matury. Dziennikarka opublikowała na Instagramie zdjęcie Tomasza i przyznała, że stresuje się bardziej niż on:

 - Maturzysta na dzień przed maturą. Nie ma paniki. Powiedzmy, że jest niepokój... Matka ledwo żywa z nerwów. C’est la vie.

W kolejnym wpisie dodała, że jest z niego bardzo dumna. Przyznała, że w jej matczynym życiu kończy się pewien etap:

Nie mogę spać. Dzisiaj, wraz z maturą mojego syna, kończy się pewien etap w moim życiu. To było 20 lat miłości, walki, szczęścia i pracy. Jestem z Tomka bardzo dumna, z tego, co osiągnął i z tego, jak sobie radzi. Sam fakt, że przystępuje do matury, jest dla mnie dowodem na to, że jego Asperger nie ma nad nami władzy. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze