Papcio Chmiel NIE ŻYJE! Henryk Jerzy Chmielewski stworzył "Tytusa, Romka i A'Tomka"

2021-01-22 9:42 wp AS.
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Słynny Papcio Chmiel, autor Tytusa, Romka i A'Tomka
Autor: AKPA Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Słynny Papcio Chmiel, autor "Tytusa, Romka i A'Tomka"

Smutne wieści o mistrzu polskiego komiksu. Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel. Ojciec "Tytusa, Romka i A'Tomka", grafik, uczestnik Powstania Warszawskiego, publicysta. Artysta miał 97 lat.

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel. Na jego komiksach wychowało się wielu Polaków. Najsłynniejszy z nich to "Tytus, Romek i A'Tomek". Artysta zmarł 21 stycznia w wieku 97 lat, o czym poinformował Piotr Kasiński, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Przyczyna śmierci do tej pory jest nieznana.

SPRAWDŹ: Nie żyje współzałożyciel zespołu Pudelsi. Muzyk miał 67 lat

Henryk Jerzy Chmielewski zapisał się na kartach historii nie tylko jako grafik. Niewielu wie, że brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem w stopniu starszego strzelca 7 Pułku Piechoty AK "Garłuch", dostał się do niemieckiej niewoli. W 2019 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od PRezydenta RP Andrzeja Dudy.

ZOBACZ TAKŻE: Niewiarygodna historia w "The Voice Senior". Uczestnik odnalazł swoją siostrę po 50 latach!

Karierę z rysunkiem rozpoczął w wojsku. Opiekował się gazetką. Później był rysownikiem w "Świecie Przygód", a następnie w "Świecie Młodych". Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki (latach 1950–1956).  Jest autorem komiksów: "Sierżant King z królewskiej konnicy", "Półrocze bumelanta", "Witek sprytek". Jednak największą popularność przyniosła Papcio Chmielowi seria "Tytus, Romek i A'Tomek". Miała rozejść się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy.

SPRAWDŹ: Tu zostanie pochowana Maria Koterbska. Oryginalny grób robi wrażenie [ZDJĘCIA]

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Słynny Papcio Chmiel, autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" miał 97 lat
Najnowsze