Paulina Młynarska poddała się mastektomii. To samo zrobiła Angelina Jolie. Czy usunięcie piersi było konieczne? [GALERIA]

2021-03-04 11:39 ksz
Paulina Młynarska poddała się mastektomii. To samo zrobiła Angelina Jolie
Autor: AKPA

Paulina Młynarska dokonała podwójnej mastektomii. Była to dla niej potwornie trudna decyzja, ale zdecydowała się usunąć obie piersi ze względu na wysokie ryzyko zachorowania na nowotwór w przyszłości. Prezenterka opisała całą swoją historię, zdradziła, gdzie przeszła operację i zaapelowała do fanów. Taki sam zabieg przeszła Angelina Jolie. Młynarska odniosła się do decyzji gwiazdy Hollywood. Zobaczcie te dwie odważne kobiety w naszej galerii. Sprawdźcie, czym jest mastektomia, i kiedy jest ona niezbędna.

Paulina Młynarska zdobyła się na wstrząsające wyznanie. Serce krwawi, gdy czyta się jej słowa, jednak są one bardzo ważnym głosem w społecznej debacie na temat chorób, z jakimi może zmagać się kobieta. Usunięcie piersi to wciąż temat tabu, a coraz więcej osób przełamuje się i mówi o tym głośno. Paulina Młynarska wyjaśniła, dlaczego usunęła obie piersi:

Nie wchodząc w szczegóły, jakiś czas temu odkryto u mnie zmiany morfologiczne, których obecność świadczy o wysokim ryzyku zachorowania na złośliwego raka piersi w przyszłości. Na tym etapie, miałam jeszcze wybór. Mogłam zdecydować się na ścieżkę „zachowawczą”, czyli branie leków przez długie lata i częste badania kontrolne, lub na „ostre cięcie” - leczenie operacyjne z jednoczesną rekonstrukcją plastyczną. 

Prezenterka podkreśliła, że zawsze jest wybór i nie ma bezwzględnych wskazań do profilaktycznej mastektomii. Jednak dzięki temu zredukowała ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi o około 90%. 

ZOBACZ: "Ludzie byli okrutni" - Marzena Rogalska wciąż przeżywa odejście z TVP. Dobijają się do niej telefonicznie

Co to jest mastektomia? Kiedy jest konieczna?

Paulina Młynarska podała za wzór Angelinę Jolie, która w 2013 roku zdecydowała się na ten sam krok. Polska prezenterka chwaliła aktorkę za wywołanie ogólnoświatowej debaty, mającej na celu świadome podejmowanie decyzji, która może uratować życie: - Nigdy nie zapomnę tych mądrali gulgoczących wtedy o „fanaberiach” gwiazdy. Dziś wiemy, że „efekt Angeliny” uratował tysiące kobiet. Na szczęście świat się zmienia.

Mastektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gruczołu piersiowego. Jest wiele rodzajów mastektomii, może być profilaktyczna, jak w przypadku Pauliny Młynarskiej. Natomiast mastektomia terapeutyczna występuje w celu leczenia choroby. Współczesna medycyna wyróżnia również tzw. leczenie oszczędzające pierś: - Celem leczenia oszczędzającego jest uniknięcie amputacji całej piersi – w trakcie zabiegu usuwa się jedynie tkanki objęte procesem nowotworowym - informacja z portalu poradnikzdrowie.pl. Mastektomie stosuje się przede wszystkim w przypadku, gdy usunięcie samego guza nowotworowego jest utrudnione lub niemożliwe. 

Tak zmieniała się Katarzyna Figura. Najgorętsze role ikony seksu polskiego kina
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze