Donald Tusk chroniony przez SOP. Dostał „spadek” po Jacku Kurskim

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express & Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Donald Tusk chroniony przez SOP. Dostał „spadek” po Jacku Kurskim

Ochrona SOP

Donald Tusk ma samochód po Jacku Kurskim. Ekspert wyjaśnia

2023-01-20 12:45

Donald Tusk w listopadzie 2021 roku stracił prawo jazdy, gdy okazało się, że został złapany przez policję za zbyt szybką samochodem. Jechał 107 km/h w terenie zabudowany. W marcu następnego roku odzyskał już uprawnienia i znowu mógł zasiąść za kierownicą. Od niedawna lider Platformy Obywatelskiej może jednak liczyć na kierowcę z limuzyną oraz ochroną, którą zapewnił mu minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Donald Tusk dostał ochronię z powodu otrzymywanych pogróżek. Teraz polityk jeździ z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa, którzy poruszają się samochodem, w którym wcześniej wożony był... Jacek Kurski, były już szef Telewizji Polskiej.

- SOP nie może się poruszać prywatnym samochodem Tuska, czy samochodem dostarczonym przez partię - powiedział "Faktowi" ekspert ds. bezpieczeństwa Marcin Samsel. - Myślę, że po prostu ten samochód był wolny, znajdował się w dyspozycji i zapewniał odpowiedni poziom zabezpieczenia. Bo to, że SOP daje swoje samochody i zapewnia je Donaldowi Tuskowi, jest logiczne, bo musi być to samochód dostosowany do tej formy ochrony - dodał Samsel, wykładowca Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Przypomnijmy, że na funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa mogą liczyć najważniejsze osoby w państwie, takie jak: prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MSWiA, czy minister MSZ.