pieniądze

i

Autor: pixabay

Rodzina Wojtyczków

Dzieci i synowa radnego PiS. W tle miliony państwowych dotacji

2023-03-16 9:36

Fundacja Inicjatyw Społecznych Sapere Aude (po łacinie sentencja Horacego miej odwagę być mądrym") w ubiegłym roku otrzymała 1,8 mln zł dotacji z Narodowego Instytutu Wolności Fundacja Inicjatyw Społecznych nadzorowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W radzie fundacji zasiada Joanna Wojtyczka, córka lubińskiego radnego PiS Olega Herejczaka i synowa radnego PiS Franciszka Wojtyczki. Co ciekawe pod tym samym wrocławskim adresem przy ul. Józefa Piłsudskiego, zarejestrowane są dwa inne podmioty: Fundacja Artemedia i stowarzyszenie Projekt 71. Fundatorką Artemediów jest właśnie Joanna Wojtyczka. NIW Artemedia dostały w ubiegłym roku 250 tys. zł. dotacji.

Mężem Joanny jest Piotr Wojtyczka, syn radnego PiS z Lubina, Franciszka Wojtyczki. W 2017 r. syn polityka zakłada spółkę Prospect, która prowadzi "usługi doradztwa konsultingowego" na rzecz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu kilku miesięcy inkasuje za to 150 tys. złotych - podaje Onet. W lutym 2019 r. Piotr Wojtyczka zostaje członkiem zarządu należącej do Skarbu Państwa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE). - Wszyscy wiedzieli, że jest protegowanym Michała Dworczyka, ówczesnego szefa KPRM - opowiadała źródło Onetu. - W konkursie złożył jednak niekompletne dokumenty, więc na wniosek jednego z członków rady nadzorczej został z niego wykluczony. Konkurs został więc unieważniony, wnioskujący o jego wykluczenie członek rady nadzorczej wymieniony. A w powtórce kandydatura protegowanego pana ministra przeszła już jednogłośnie - dodał informator. W 2021 roku "Gazeta Wyborcza" informowała, że fundacje założone przez synów lubińskiego radnego otrzymały w sumie ponad 4 mln zł z Narodowego Instytutu Wolności.

Franciszek Wojtyczka ma jeszcze drugiego syna, Pawła

W 2012 roku Piotr Wojtyczka założył Fundację Sapere Aude, która kilka lat później przekształca się w Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa. Obecnie jej prezesem jest starszy brat Piotra, Paweł Wojtyczka. - Dziełem jego życia była i jest działająca wciąż Fundacja Sapere Aude. Był jej fundatorem, to w niej poznał swoją żonę, zawarł najważniejsze, trwające przez lata przyjaźnie, a następnie trafił pod skrzydła polityków - mówi znajomy Piotra Wojtyczki.

Kim jest Joanna Wojtyczka?

Żona Piotra Wojtyczki (wzięli ślub w 2018 roku) jest absolwentką Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydziału Dziennikarstwa i Medioznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Master of Business Administration. Od 2021 jest członkiem Rady Fundacji Sapere Aude oraz Wiceprezes Fundacji w latach 2017-2018. Od roku 2016 członek Fundacji KoLiber. W latach 2016-2020 była związana zawodowo z Grupą LOTOS. Pracowała w biurze Regulacji i Relacji Międzynarodowych, biurze Komunikacji i biurze Dyrektora ds. Korporacyjnych).

Asystent Bielana zarabia 24 tys. zł? "Nie musi nawet przychodzić do pracy"

Radny próbował zamurować wejście do Urzędu Miasta Łodzi
Nasi Partnerzy polecają