Duchowny molestował nastolatka? Ofiara księdza Jana ostrzega innych

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/kisistvan77 Duchowny molestował nastolatka? Ofiara księdza Jana ostrzega innych

MOCNY GŁOS KEP

Afera! Episkopat reaguje ws. abp. Gołębiewskiego. Duchowny złamał zakaz Watykanu

2023-03-13 12:41

W sobotę (11 marca) w Gliwicach odbyły się święcenia biskupie ks. Sławomira Odera i jego ingresu. W czasie uroczystości udział brał też abp Marian Gołębiewski. Problem w tym, że arcybiskup ma nałożony zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich, nałożony przez Watykan. KEP wydało oficjalny komunikat. - Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była zatem złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego - napisał w oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Afera z arcybiskupem. Złamał zakaz Stolicy Apostolskiej

W sobotę 11 marca 2023 r w katedrze gliwickiej odbyły się święcenia biskupie i ingres biskupa diecezjalnego Sławomira Odera. Eucharystię koncelebrował m.in. arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski, który 21 sierpnia 2021 r. otrzymał ze Stolicy Apostolskiej "zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich". Za co duchowny dostał zakaz? Chodziło o sprawę księdza, który dopuścił się pedofilii, a któremu to arcybiskup Gołębiewski umożliwił pracę w latach 2005-2012, w tym pracę z dziećmi i młodzieżą. Przenosił go z parafii do parafii, a ksiądz ten wykorzystywał wówczas małoletnich. Dlatego też arcybiskup dostał zakaz. Mimo tego w sobotę pojawił się na kościelnej uroczystości w Gliwicach. Komisja Episkopatu Polski postanowiła zareagować. Rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak napisał: Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była zatem złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego. Zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej. Żaden z biskupów w Polsce, w tym również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie ma prawnych możliwości dyscyplinowania któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach.

Jak dodał rzecznik KEP: - Podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych wobec abp. Gołębiewskiego z racji złamania przez niego zakazu kościelnego leży wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej, która za pośrednictwem Nuncjatury została niezwłocznie poinformowana o zaistniałym incydencie.

Sonda
Czy Kościół w Polsce odgrywa pozytywną rolę?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany