Co teraz robi?

Tak teraz wygląda 68-letnia Krystyna Czubówna. Kiedyś była gwiazdą TVP, jej głos zna każdy Polak

2022-12-25 7:50

"Czytała Krystyna Czubówna" - chyba każdy z nas choć raz słyszał to zdanie kończące programy przyrodnicze. Zdanie wypowiedziane niskim i ciepłym - wręcz kojącym - głosem, z nienaganną dykcją. Krystyna Czubówna przez lata była gwiazdą TVP, by wreszcie stać się legendą Telewizji Polskiej. Prowadziła "Panoramę". Kiedy nagle z tej telewizji zniknęła, jej głosu zaczęło w naszych domach brakować. Dziś Krystyna Czubówna ma 68 lat. Zobaczcie, jak się zmieniła!

"Czytała Krystyna Czubówna". Jej głos znają wszyscy

Krystyna Czubówna przez lata była gwiazdą TVP, dziennikarką, prezenterką telewizyjną i lektorką. Jej głos znają miliony. Do dziś Polacy potrafią ją bezbłędnie rozpoznać po charakterystycznej barwie i tembrze głosu. Jest niekwestionowanym wzorem lektorki w filmach dokumentalnych, a zwłaszcza przyrodniczych. To ona najczęściej opowiada nam o świecie zwierząt, roślin, o potędze natury i jej tajemnicach na wszystkich kanałach. - Te filmy z całą pewnością zbudowały pewien rodzaj wrażliwości, której nie posiadałam, dopóki nie zaczęłam się wczuwać w tematy, które one poruszają - powiedziała w wywiadzie dla portalu Legalna Kultura.

Kim jest Krystyna Czubówna? Wiek, wykształcenie

Krystyna Czubówna urodziła się w 1954 roku w Nowym Sączu. Jest prawniczką z wykształcenia. Ukończyła Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie. Ale jej mama widziała dla niej inna ścieżkę kariery. Miała studiować handel zagraniczny. Nie dostała się jednak na ten kierunek. Czubówna ma córkę, która też jest lektorką. Widzowie mogli usłyszeć ją w programie "Big Brother". Krystyna Czubówna jest czterokrotną laureatką nagrody prezesa Telewizji Polskiej za reportaże z Bośni, Czeczenii i Republiki Południowej Afryki. Otrzymała także cztery razy nagrodę Telekamery w kategorii "Informacje" (w 1998, 1999, 2000 i 2001 roku). Ponadto trzy razy odbierała nagrodę Wiktory za lata 1992, 1995 i 1997. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyznał jej w 1999 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Krystyna Czubówna była gwiazdą TVP. Prowadziła "Panoramę"

Pracę w mediach Czubówna rozpoczęła nie w telewizji, ale w radiu, dokładniej w Polskim Radiu - jako dziennikarka "Lata z radiem". Była też prowadzącą program informacyjno-publicystyczny "Sygnały dnia" w Polskim Radiu. Swoją pierwszą audycję w radiu przeczytała mając zaledwie 20 lat - w 1974 roku. Do radia trafiła przypadkiem. "Musiałam się nie dostać na studia, żeby znalazła się ścieżka dojścia do Polskiego Radia" - mówiła w rozmowie z "Dzień Dobry TVN". Jednak prawdziwą rozpoznawalność Krystyna Czubówna zdobyła dzięki "Panoramie", którą prowadziła w latach 90. XX wieku. Po raz pierwszy poprowadziła ten program informacyjny w TVP2 w 1991 roku. Dwa lata później zaczęła prace lektorki w programach dokumentalnych, stając się najbardziej znanym głosem lektorki w Polsce. Odeszła z TVP, ponieważ podjęła współpracę z Telekomunikacją Polską (TP SA), co wywołało wiele kontrowersji.

Poniżej możecie zobaczyć galerię zdjęć, jak zmieniła się Krystyna Czubówna - najsłynniejsza lektorka w Polsce:

Sonda
Czy lubisz głos Krystyny Czubówny?
Nasi Partnerzy polecają