szachy

i

Autor: www.pixabay.com

Kuriozalna droga do mistrzostwa Polski

Radny PiS został szachowym mistrzem Polski. Wygrał zawody, które sam zorganizował

2022-11-29 18:26

Andrzej Matusiak, radny PiS z Jastrzębia-Zdroju, jest nie tylko lokalnym śląskim politykiem, ale także mistrzem szachów. Matusiak wygrał bowiem zorganizowane przez siebie zawody szachowe wśród pracowników WORD w całym kraju. Sprawa jest o tyle zaskakująca, że radny był jedynym uczestnikiem zawodów szachowych.

O sprawie donoszą członkowie Śląskiego Związku Szachowego, którzy mówią wprost w liście do "Gazety Wyborczej", że "okoliczności w jakich wywalczył ten tytuł, bo są kuriozalne, zupełnie jak z filmów Stanisława Barei". Szefem związku jest właśnie Andrzej Matysiak, który dwa lata temu otrzymał jeszcze fotel kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Kierownik WORD organizuje mistrzostwa. Andrzej Matysiak nie rozegrał nawet jednego starcia, ale został mistrzem

Mistrzostwa Polski Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, bo tak nazywało się wydarzenie zorganizowane przez radnego PiS, odbyły się w sierpniu 2021 roku. Impreza została zorganizowana pod patronatem byłego już dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, Janusza Freitaga. Z kolei wśród sponsorów znaleźć można było firmę Mokate czy Fundusz Górnośląski.

Zawody odbywały się z zamysłem uczestnictwa w nich obecnych lub byłych pracowników WORD z całego kraju. Jedynym warunkiem dodatkowym było wpisowe w wysokości 50 zł. To mała cena za tytuł Mistrza Polski, jaki przewidywany był dla zwycięzcy. Ale tym, że zwycięzcą zostanie organizator, Andrzej Matysiak, nie przewidywał nikt.

Radny PiS tłumaczy: Zainteresowanie było, ale nikt się nie zgłosił

Jak wskazują członkowie Śląskiego Związku Szachowego, w internecie próżno szukać zdjęć z imprezy, a zwłaszcza takich, które prezentowałyby moment honorowania Andrzeja Matysiaka zwycięskim tytułem. Dlaczego? Radny PiS był bowiem jedynym uczestnikiem zawodów. Jak tłumaczy, zgłosił się dużo wcześniej do rywalizacji, a pomimo telefonów, jakie miał otrzymywać od zainteresowanych, nikt nie wziął udziału.

- Puchar i medal przekazałem do WORD Katowice, nagrodą był tylko zestaw Mokate i przekazałem go rodzinie Ukraińskiej. Informacje o turnieju były na stronie PZSzach, Festiwalu oraz dyrekcja Word rozesłała komunikat po wszystkich WORD-ach w Polsce (WORD był współorganizatorem Festiwalu). Niestety zgłosiłem się dużo wcześniej, dzwoniły do mnie osoby zainteresowane tym turniejem - niestety nikt oprócz mnie nie wziął udziału - tłumaczy w korespondencji z "GW" Andrzej Matysiak.

Próżno jednak szukać następcy na stanowisku Mistrza Polski Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w szachach. W tym roku kolejna edycja szachowego konkursu przeprowadzanego wśród pracowników WORD się nie odbyła.

Poniżej porady polityków PiS o tym, jak wygrać wybory

Sonda
Co wolisz: warcaby czy szachy?
Ekspert od Europy Wschodniej Adam Balcer wprost: Niemcy stały się głównym tematem polskiej polityki wewnętrznej
Nasi Partnerzy polecają