ROCZNICA URODZIN MARII KACZYŃSKIEJ

Sensacyjne wieści o ślubie Lecha i Marii Kaczyńskich wyszły na jaw po latach. O tym mało kto wiedział

2023-08-20 12:29

Maria Kaczyńska była jedną z najbardziej lubianych pierwszy dam w Polsce. Właśnie 21 sierpnia przypadałaby rocznica jej urodzin. To okazja, by powspominać byłą prezydentową. Jedną z ciekawostek z jej życia jest to, że dwa razy brała ślub ze swoim mężem Lechem Kaczyńskim! Prawda o tym fakcie wyszła na jaw dopiero po latach. Poznajcie szczegóły.

Rocznica urodzin Marii Kaczyńskiej. Była pierwsza dama przyszła na świat 81 lat temu

Maria Kaczyńska urodziła się 21 sierpnia 1942 roku na Wileńszczyźnie, w nadleśnictwie Machowo, czyli właśnie przypada 81. rocznica jej urodzin. W jej domu ważne były wartości patriotyczne, które rodzice: mama Lidia i ojciec Czesław, przekazywali dzieciom, czyli Marii i jej bratu Konradowi. Los rzucił małą Marię Kaczyńską do Rabki, a to dlatego, że urodziła się ona z wadą serca i jej matka podjęła decyzję o wyjeździe do tej uzdrowiskowej miejscowości z dobrym klimatem. To właśnie w Rabce późniejsza pierwsza dama chodziła do podstawówki i szkoły średniej, tam zdała maturę, a jeszcze przed egzaminami musiała przejść operację serca. Na studia Maria wyjechała nad morze, wybrała Sopot i to właśnie tam poznała swego przyszłego męża Lecha Kaczyńskiego.

Politycy od Kuchni - Robert Telus

Historia miłości Lecha i Marii Kaczyńskich: poznali się przypadkiem. Trafili pod wspólny dach

Maria poznała Lecha Kaczyńskiego przypadkiem. Kaczyński pracował wtedy na Uniwersytecie Gdańskim, jako asystent na wydziale prawa i chciał zmienić mieszkanie. Podzielił się planami z koleżanką, która znała Marię: - Jest taki miły kolega, który szuka mieszkania, może mógłby zamieszać u twoich gospodarzy? - miała zapytać późniejszą pierwszą damę koleżanka, Mira Żukowska, czytamy w książce "Pierwsze damy III Rzeczpospolitej". Traf chciał, że u wspomnianych gospodarzy zwolnił się pokój, a Marii przypadł do gustu młody naukowiec, więc wstawiła się za nim u gospodarzy. Tak zaczęła się ich znajomość, która przerodziła się w miłość.

NIŻEJ  W GALERII POZNASZ HISTORIĘ MIŁOŚCI LECHA I MARII KACZYŃSKICH. KLIKNIJ W ZDJĘCIE. POD GALERIĄ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ TEŻ QUIZ O MARII KACZYŃSKIEJ, SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ O BYŁEJ PIERWSZEJ DAMIE

Quiz o Marii Kaczyńskiej. Polacy kochali tę pierwszą damę. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 12
Maria Kaczyńska z domu miała na nazwisko:
Taka naprawdę była Maria Kaczyńska

Maria i Lech Kaczyńscy brali dwa śluby! Mało kto, o tym wiedział

Maria i Lech Kaczyńscy brali dwa śluby: jeden cywilny, a drugi kościelny. Pierwszy ślub, czyli cywilny Kaczyńscy wzięli 27 kwietnia 1978 roku. Wówczas Maria miała 36 lat, a jej mąż 29 lat. Ciekawostką jest fakt, że ślubny bukiecik z róż został zasuszony i wiele lat zrobił regał na książki w mieszkaniu małżonków. Drugi ślub, czyli kościelny Kaczyńscy wzięli kilka lat później (w kościele Św. Bernarda w Sopocie), dokładnie 5 lat po cywilnym, a uroczystość była połączona z chrztem ich jedynej córki Marty Kaczyńskiej, która miała już wówczas 3 latka!

Ślub kościelny Kaczyńscy połączyli z chrzcinami Marty Kaczyńskiej 

O tym się nie mówiło. Dopiero po wielu latach sama Marta Kaczyńska to wyznała w swojej książce „Moi rodzice”:Lubiłam oglądać zdjęcia ze ślubu i patrzeć na wzruszone oczy mamy. Miała wtedy na sobie prostą błękitną sukienkę i szal. Podobno tańczyli do rana – opisywała pierwszy, cywilny ślub rodziców. W tej samej książce dodała: -  Ojciec miał wyrzuty sumienia, że stało się to tak późno. (...)  Mam wrażenie, że jego wiara rozwijała się w miarę osiągania coraz większej dojrzałości życiowej. Poza tym ślub i mój chrzest zostały opóźnione przez stan wojenny i internowanie taty - wyjaśniła Kaczyńska.

Sonda
Czy Maria Kaczyńska była dobrą pierwszą damą?