Czarzasty wyjawił do kiedy kobieta może dokonać aborcji [SEDNO SPRAWY]

2019-11-08 12:53 Jacek Prusinowski
Włodzimierz Czarzasty został dziadkiem Zoi
Autor: Piotr Grzybowski / Super Express

latego, że KO ma najwięcej senatorów. Co prawda pakt senacki przedstawiony przez Lewicę, dał im tych senatorów i myśmy nie żądali 20 senatorów i PSL. Nie żądał 20 senatorów wystawionych, ale ostatecznie tak się zdarzyło, że oni mają najwięcej senatorek i senatorów. Uważamy, że to jest dobry pomysł. Pan Grzegorz Schetyna został również upoważniony do rozmowy z senatorami niezależnymi dlatego, że uważamy razem z Władkiem Kosiniakiem-Kamyszem, że w prezydium Senatu powinien być przedstawiciel PiS. Trzeba budować normalne, rozsądne standardy, przedstawiciel Platformy, niezależnych, PSL i Lewicy - powiedział w wywiadzie Jacka Prusinowskiego w programie "Sendo Sprawy" Włodzimierz Czarzasty, Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Kandydat na Marszałka Senatu jest już ustalony. Wczoraj spotkał się Pan z Grzegorzem Schetyną, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Dlaczego to senator Koalicji Obywatelskiej prof. Tomasz Grodzki jest tym kandydatem?

- Włodzimierz Czarzasty: - Dlatego, że KO ma najwięcej senatorów. Co prawda pakt senacki przedstawiony przez Lewicę, dał im tych senatorów i myśmy nie żądali 20 senatorów i PSL. Nie żądał 20 senatorów wystawionych, ale ostatecznie tak się zdarzyło, że oni mają najwięcej senatorek i senatorów. Uważamy, że to jest dobry pomysł. Pan Grzegorz Schetyna został również upoważniony do rozmowy z senatorami niezależnymi dlatego, że uważamy razem z Władkiem Kosiniakiem-Kamyszem, że w prezydium Senatu powinien być przedstawiciel PiS. Trzeba budować normalne, rozsądne standardy, przedstawiciel Platformy, niezależnych, PSL i Lewicy.

- Czy Lewica ma problem z wyłonieniem kandydata na prezydenta? Jakiś czas temu mówiło się, że to będzie Robert Biedroń...

- Różnica między naszą formacją a innymi jest taka, że o nas się mówiło, a nie my mówiliśmy. Lewica ustaliła sobie taką rzecz, po pierwsze musi powołać klub parlamentarny. We wtorek, mam nadzieję, skończymy dyskusje związane z Sejmem i Senatem, zakończymy to. Przejdziemy do dyskusji, które ustawy z pakietu, który zaproponowaliśmy mają być pierwsze przedstawione w Senacie bądź w Sejmie. Wtedy podejmiemy decyzje o sposobie dochodzenia do kandydatury na prezydenta i to będzie wspólny kandydat.

- Wiosna nie doczeka już wiosny, połączy się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej?

Nie. To nie będzie taka sytuacja. Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o tym, że będziemy bardzo blisko współpracowali i prawdopodobnie konsekwencją tej decyzji będzie powołanie nowej partii na rozsądnych zasadach. Tak pracujemy.

- Jeden z pierwszych projektów Lewicy w Sejmie to ma być ten dotyczący aborcji do 12 tygodnia ciąży aborcja na życzenie. Kiedy zaczyna bić serce dziecka, czy ma Pan tę wiedzę?

Dyskusja na temat kto ma jakie poglądy odbyła się milion razy. Uważamy, że kobieta ma prawo do wolności. Uważamy, że kobieta ma prawo do 12 tygodnia dokonać aborcji i będziemy za tym głosowali. Uważamy, że kobieta ma prawo do wolności w ramach tej wolności jest również prawo do własnego ciała. W związku z tym uważamy, że mają prawo do 12 tygodnia dokonać decyzji w sprawie aborcji. Każdy ma prawo w tej sprawie mieć swoje poglądy. Moja formacja Lewica ma właśnie takie poglądy i będziemy bronili. Formacje, które uważają inaczej niech bronią swojego zdania.

Rozmawiał Jacek Prusinowski