Czy Pfizer i AstraZeneka chronią przed wariantem delta? Te dane mówią wszystko

2021-07-22 11:30
Szczepienia w Polsce
Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Szczepienia w Polsce

Wariant delta zbiera coraz większe żniwa na całym świecie, a rządzący boją się, że może on spowodować w naszym kraju potężną czwartą falę pandemii. Z tego powodu trwa zachęcanie społeczeństwa do szczepień. Właśnie podano, w jakim stopniu szczepionki marki Pfizer oraz AstraZeneka chronią przed wariantem delta. Czy to przekona niezaszczepionych?

W artykule opublikowanym w środę w tygodniku "New England Journal of Medicine" naukowcy z Public Health England (PHE) poinformowali, że przeprowadzone przez nich badania jednoznacznie wskazują na to, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi wariantowi Delta koronawirusa jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa. - Odnotowano niewielkie różnice w skuteczności szczepionek w przypadku wariantu Delta w porównaniu z wariantem Alfa po otrzymaniu dwóch dawek preparatu - napisano. To niewątpliwie dobra wiadomość. Mniej optymistyczne było jednak podkreślenie, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Naukowcy przytoczyli również konkretne dane. Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa. Tymczasem skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc. 

Zobacz: Poważna operacja Kaczyńskiego. Rehabilitacja potrwa wiele tygodni. Ujawniamy szczegóły

Warto nadmienić, że wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc. a dla Astra Zeneki na 30 proc.

Nowy spot zachęcający do szczepienia na koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze