Nie żyje Jan Lityński, miał 75 lat. Przerażające fakty. TYLKO U NAS

2021-02-21 21:15 wp PAP
Nie żyje Jan Lityński. Działacz Solidarności i doradca Bronisława Komorowskiego miał 75 lat
Autor: Twitter Nie żyje Jan Lityński. Działacz "Solidarności" i doradca Bronisława Komorowskiego miał 75 lat

"Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze" - napisał na Twitterze w niedzielę wieczorem dziennikarz, działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar. Na jaw wyszły nowe fakty w sprawie smutnych doniesień. Doradca Bronisława Komorowskiego zginął śmiercią tragiczną.

Nie żyje Jan Lityński, polityk i działacz "Solidatności". Był także posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jan Lityński, urodził się w 1946 r.; był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Lityński to organizator i uczestnik studenckich wystąpień w marcu 1968 r., skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy.

Przerażające fakty w sprawie tragicznej śmierci polityka. TYLKO U NAS

Nowe fakty w sprawie tragicznych doniesień. Jan Lityński zmarł śmiercią tragiczną. Polityk utonął ratując swojego psa na Narwi. Według ustaleń "Super Expressu" Jan Lityński był na spacerez z żoną Krystyną Lityńską. Około godziny 16:30 rzucił się na pomoc psu we wsi Kacice koło Pułtuska. Jan Lityński wpadł pod lód, niestety strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia nie odnaleźli ciała. Zastali jedynie dziurę w kruchym lodzie. Na miejsce wezwano także nurków z Warszawy oraz uruchomiono drona. Mimo to, nie udało się odnaleźć ciała Jana Lityńskiego, jak przekazał st. kpt. Konrad Chrzanowski ze straży pożarnej w Pułtusku.

Tragiczne informację potwierdził także Leszek Biernacki na Facebooku: "Bardzo smutna wiadomość o tragicznej śmierci Janka Lityńskiego. Ratował swojego psa, pod którym załamał się lód na Narwi".

Również Lena Kolarska-Bobińska przekazała koszmarne wieści na Twitterze: "Janek Lityński utonął ratując psa. Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek" - czytamy.

Kim był Jan Lityński?

W 1976 r. współzałożyciel „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany. W 1977 r. współredaktor „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS „KOR”, współpracownik Biura Interwencyjnego KSS „KOR” i „Krytyki” (członek redakcji).

W 1980 r. doradca władz NSZZ „Solidarność”. Autor uchwalonego przez I Zjazd „Solidarności” Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 r. w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu, członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S”, Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 r. w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów.

Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Jan Lityński nie żyje. Tragiczna śmierć legendy "Solidarności"
Najnowsze