Jarosław Gowin: Reforma nie poprawiła jakości funkcjonowania sądów [SEDNO SPRAWY]

2020-02-13 12:34 tw
Jarosław Gowin w Radio Plus
Autor: Radio Plus Jarosław Gowin w Radio Plus

Gościem programu „Sedno sprawy” był wicepremier Jarosław Gowin. W rozmowie z Jackiem Prusinowskim pytany był m.in. o reformę sądownictwa.

Co obywatele zyskali na zmianach wprowadzanych przez Zjednoczoną Prawice w wymiarze sprawiedliwości? „Mam świadomość, że te zmiany, mimo że głębokie i obejmujące wiele obszarów, nie przełożyły się na podniesienie jakości funkcjonowania sądów (…) Na pewno w środowisku sędziowskim jest dużo głębsza wrażliwość na to jak są postrzegani przez obywateli i na to, że są do tego żeby obywatelom służyć, a nie są tą, że zacytuję, nadzwyczajną kastą. Natomiast z drugiej strony mam świadomość, że nie udało nam się do tej pory osiągnąć głównego celu naszych reform czyli skrócenia czasu orzekania, dlatego przed nami szereg działań, które musimy podjąć w tej kadencji”.

Gość Sedna Sprawy mówił też o relacjach z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą „To nie jest tak, że różnice między mną a Panem Ministrem Ziobrą są wyreżyserowane, te różnice są naturalne, istnieją od lat. Dla nas, wszystkich polityków Zjednoczonej Prawicy, nadrzędnym celem na najbliższe miesiące powinno być odniesienie zwycięstwa w wyborach prezydenckich przez naszego kandydata Prezydenta Andrzeja Dudę (…) Spektakularne zwycięstwo, które odnieśliśmy w wyborach do PE zapewniły nam głosy 6 milionów 200 tysięcy Polaków, żeby wygrać wybory prezydenckie potrzeba 3 milionów głosów więcej. Nie znam żadnych badań, a profesjonalna polityka musi opierać się o badania, które by wskazywały, że można pozyskać 3 mln. dodatkowych głosów zaostrzając kurs w sprawie sądownictwa”

Jarosław Gowin pytany o projekt ustawy o tzw. wtórnym podziale subwencji mówi „Ten temat też jest ujęty (w umowie koalicyjnej -red.), projekt ustawy jest gotowy. To rozwiązanie korzystne z punktu widzenia polskiej demokracji. Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj wszystkie kluby parlamentarne mają tak naprawdę charakter koalicyjny, nie tylko klub PiS. Jeżeli chodzi o kwoty to kwestia dalszych ustaleń i wyliczeń to powinno być określone pewnym algorytmem”. Gość Sedna Sprawy pytany czy na to rozwiązanie zgodził się już prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi „Wstępnie tak, natomiast oczywiście każdy projekt wymaga dogłębnej analizy”.