Zjazd liderów europejskiej prawicy. Jarosław Kaczyński zaprosił Le Pen i Orbana

2021-12-04 9:40
Kaczyński, Le Pen, Orban
Autor: PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS, AP Kaczyński, Le Pen, Orban

Już 4 grudnia 2021 w Warszawie rozpocznie się zjazd liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, którzy będą dyskutowali m.in. o współpracy i przyszłości Unii Europejskiej, w tym o reformach instytucjonalnych. Na zaproszenie Jarosława Kaczyńskiego do Polski przyjechali m.in.: Marine Le Pen i Victor Orban. Początek spotkań zaplanowano na 4 grudnia 2021 około godziny 10.

Spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych

W spotkaniu liderów, którego inicjatorem jest prezes PiS Jarosław Kaczyński biorą udział szefowie kilkunastu konserwatywnych partii europejskich. - Mamy potwierdzenie od przewodniczącego Fideszu, premiera Węgier Viktora Orbana, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, a także od szefów partii prawicowych i konserwatywnych z Francji, Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Litwy, Holandii oraz Rumunii - zapowiedział PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który w ugrupowaniu odpowiada za kontakty międzynarodowe. Do Polski przyjechała m.in. Marine Le Pen, która w piątek, 3 grudnia, spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Więcej o tym spotkaniu pisaliśmy w materiale: Próby umocnienia prawicy. Mateusz Morawiecki spotkał się z Marine Le Pen.

W jakim celu Jarosław Kaczyński zainicjował spotkanie europejskich konserwatystów? - Będzie to kontynuacja tego, co zostało zapoczątkowane w lipcu, gdy została przyjęta deklaracją liderów partii prawicowych i konserwatywnych. Liczymy w sobotę na dobrą dyskusję, na budowanie podstaw do szerszej współpracy partii konserwatywnych z całej Europy, zarówno w ramach dzisiejszego politycznego układu w Parlamencie Europejskim, jak i tego, który będzie w przyszłości"- tłumaczy Radosław Fogiel.

Jak dodał, spotkanie będzie podzielone na dwie zamknięte sesje robocze i zakończy się prawdopodobnie przyjęciem wspólnego oświadczania liderów ugrupowań.

Sonda
Czy stworzenie w Unii Europejskiej konserwatywnego ugrupowania to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE