Kidawa-Błońska miażdży Jaśkowiaka. Ogromna różnica w głosach [ RELACJA]

2019-12-14 14:24
Prawybory prezydenckie PO
Autor: Artur Hojny/Super Express Prawybory prezydenckie PO

W warszawskiej hali Global Expo odbyła się konwencja wyborcza Platformy Obywatelskiej. Opozycja wybierała swoją kandydatkę na prezydenta. W przyszłorocznych wyborach wystartuje Małgorzata Kidawa-Błońska.

14:23: Po ogłoszeniu wyników partyjnych prawyborów, Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła wizję swojej prezydentury. - Ten wiatr historii zmieni Polskę. Będę prezydentem, który będzie stać na straży Konstytucji RP, zawsze po stronie Obywateli - zacytowano na twitterowym profilu partii. - Dziękuję Wam za zaufanie! Rozpoczynamy drogę do zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Obiecuję ciężką pracę w kampanii. Wspólnie wygramy! - zapewniła swoich wyborców.

Jacek Jaśkowiak pogratulował koleżance zwycięstwa i zapewnił, że "cała Platforma od dzisiaj wspiera ją w wyborach". - To są najważniejsze wybory. Wygrajmy je dla Polski - powiedział.

12:38: Wiemy już, kto będzie reprezentować opozycję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Kandydatką PO będzie Małgorzata Kidawa-Błońska. Oddano na nią 345 głosów. Jacek Jaśkowiak otrzymał zaledwie 125 głosów. Oddano 5 głosów nieważnych.

12:07: Głosy zostały oddane. Teraz rozpoczęło się posiedzenie Rady Krajowej PO, aby przyjąć kalendarz wyborów na przewodniczącego partii.

11:42: Pierwsze głosy oddane! Już niedługo poznamy oficjalne wyniki! 

11:36: - Paweł Adamowicz był konserwatywny, ale odważny. To ja przekonałem go, żeby poszedł w Marszu Równości  - dodał Jaśkowiak.

11:35: - Potrafię wygrywać w sporcie, biznesie, polityce. Pokazałem to także zatrzymując szaleństwo Macierewicza podczas oficjalnych uroczystości- powiedział Jaśkowiak.

11:32: Na mównicę wchodzi Jacek Jaśkowiak

10:20: - Ludzie chcą przyszłości dla polskiej edukacji, kultury i nauki. Prezydent musi być promotorem kultury, a nie nocą tweetować nie wiadomo z kim. : Prezydent nie może dopuścić do spychania samorządu na margines życia społecznego. Samorządowcy muszą czuć wsparcie u Prezydenta - zapowiada Kidawa-Błońska.

10:15:  - Polacy chcą czuć się bezpieczni. Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych ma w tej kwestii ogromne kompetencje. Chcę, żeby powstał Narodowy Pakt dla Obronności - mówi Kidawa-Błońska.

10:10: Głos zabiera Małgorzata Kidawa-Błońska

11:06: W dalszej części wystąpienia padły konkretne deklaracje programowe.

 - Po pierwsze naprawimy ochronę zdrowia, po drugie weźmiemy się za walkę ze smogiem i zmianami klimatu; po trzecie, pamiętając o słabszych, sprawimy, by państwo pomagało głównie tym, którzy tego potrzebują - zapewnił szef PO.

11:00: - My mówimy każdej Polce i Polakowi: dziękujemy za pracę i trud tych 30 lat, to Wy zmieniliście Polskę na lepsze. A oni mówią, że III Rzeczpospolita była złym państwem i chcą „wymieniać elity” - mówi Grzegorz Schetyna.

10:55: - Stoimy przed pytaniem, czy Polska jest własnością jednej partii, jednej sitwy? Ta sprawa najbardziej nas różni. Oni są za władzą pazernej grupy, my jesteśmy za państwem dla wszystkich Polaków, za dobrem wspólnym - kontynuuje swoje wystąpienie Schetyna.

10:50: - Sytuacja po wyborach 2015 roku była trudna. Kłamliwa kampania „Polska w ruinie” uderzyła w Platformę. Powiedzieliśmy sobie wtedy: trzeba z tym walczyć. Choć każdego dnia byliśmy pod ostrzałem krytyki – to z uporem pracowaliśmy - kontynuuje Schetyna.

10:46: - Drogie Koleżanki i Koledzy, dlaczego dzisiaj przyjechaliśmy do Warszawy? Bo nam zależy na Polsce. Nadchodzą wybory prezydenckie, ważne wybory, które będą początkiem zmiany politycznej w Polsce - powiedział Grzegorz Schetyna.

10:35: Rozpoczęła się konwencja. Wkrótce odbędzie się głosowanie. Przebieg konwencji możecie oglądać na poniższym filmie.

10:29: "Koleżanki i koledzy, przyjaciele. W ostatnich miesiącach objechałam Polskę wzdłuż i wszerz. Za wsparcie i słowa otuchy, które od was otrzymałam, serdecznie dziękuję. Wasza energia, mądrość i chęć naprawy Polski napawa mnie nadzieją i - wierzcie - dodaje mi sił" - zaapelował Małgorzata Kidawa-Błońska w opublikowanym tuż przed konwencją nagraniu.

10:20: Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak są już na miejscu.

10:15: Scena jest już gotowa. Zostało 15 minut do rozpoczęcia konwencji.

9:57: Na 30 minut przed rozpoczęciem się konwencji, prawybory prezydenckie skomentował Tomasz Siemoniak. Jak powiedział, niezależnie kto zostanie kandydatem na prezydenta, będzie to najlepsza do tego osoba.

9:00: Pod skrzydłami Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich startować będzie Małgorzata Kidawa Błońska, lub Jacek Jaśkowiak. Wewnętrzne prawybory pomogą członkom partii w podjęciu decyzji - kto ma reprezentować PO wiosną 2020 r. Partia ogłosi swoją decyzję podczas konwencji krajowej, która rozpocznie się 14 grudnia o godzinie 10:30.

Małgorzata Kidawa-Błońska z wykształcenia jest socjologiem - studia na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła w 1983 roku. W latach 80' oraz 90' skupiła się na pracy w branży filmowej. Od 2001 roku jest związana z Platformą Obywatelską - z ramienia tej partii była wybierana na posłankę od 2005 roku. Była też rzecznikiem rządu Donalda Tuska (w 2014 roku) oraz rządu Ewy Kopacz (w 2015 roku). W Sejmie VIII jest wicemarszałkiem Sejmu. Prywatnie Małgorzata Kidawa-Błońska jest żoną Jana, reżysera filmowego.

Jacek Jaśkowiak ma 55 lat i jest rodowitym poznaniakiem. Ma dwóch synów: Jarosława i Stanisława. Jego żona Joanna jest notariuszem.

Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i finansów oraz podatków. Jest stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech. Pracował, m.in. dla dra Jana Kulczyka, w Kulczyk Tradex. Prowadził również własną działalność gospodarczą polegającą na obsłudze księgowej i doradczej zagranicznych przedsiębiorców. Jednym z głównych zainteresowań prezydenta Poznania jest sport.