Koronawirus w natarciu. Jak się zabezpieczyć przed zarażeniem? [PORADNIK]

2020-02-26 17:19 ABR, CHA
Lubelskie: dwie osoby są hospitalizowane z powodu koronawirusa
Autor: pixabay

Nowy koronawirus na dobre zagościł w Europie i zbiera śmiertelne żniwo we Włoszech. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi zaś u 2-3 proc. osób chorych. U większości chorych objawy są niegroźne, przypominają zwykłe infekcje i nie wywołują poważnych skutków dla organizmu. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia groźnym wirusem, warto zachować zdrowy rozsądek i zastosować kilka rad Głównego Inspektoratu Sanitarnego, opartych o zaplecenia światowych organizacji.

Myj ręce!
Często i starannie myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (m.in. 60 proc.). To zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.


Nie dotykaj oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z tych powierzchni na siebie.


Zachowaj bezpieczną odległość
Powinieneś zachować dystans co najmniej metra między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.


Edukuj innych
Ważne jest, by podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą należy wyrzucić do zamkniętego kosza, a następnie umyć ręce. Osoby, które podejrzewają u siebie chorobę, lub mają kontakt z chorymi, powinny używać maseczek, by nie roznosić wirusów.


W razie potrzeby, zasięgnij pomocy

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. A jeśli wróciłeś z zagrożonych rejonów lub miałeś kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy, poszukaj szpitala z oddziałem zakaźnym.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce? Coraz więcej zarażonych, panika w Europie [ZAPIS RELACJI]

Najnowsze