Koronawirus w Polsce? Coraz więcej zarażonych, panika w Europie [ZAPIS RELACJI]

2020-02-26 8:10 AC
Koronawirus w Polsce? Odwołane loty, panika w kraju. We Włoszech kolejne ofiary!
Autor: archiwum se.pl

Koronawirus z Chin atakuje coraz bliżej Polski! W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wciąż przebywa mężczyzna, który z podejrzeniem zarażenia koronawirusem trafił na tutejszy oddział zakaźny. Kolejni pacjenci są diagnozowani m.in. w Koszalinie i w Trójmieście, a łącznie pod obserwacją jest 20 osób. Tymczasem chiński koronawirus atakuje we Włoszech, gdzie wybuchła panika. Jak w ostatnich dniach wyglądała sytuacja w Polsce i w Europie? Zobacz zapis relacji na żywo!

Koronawirus z Chin coraz groźniejszy!

Koronawirus coraz groźniejszy w Europie. Choć w Polsce wciąż nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, to w mediach co rusz pojawiają się informacje o podejrzeniach zakażenia. Ostatni taki przypadek miał miejsce w Krakowie. Do Szpitala Uniwersyteckiego trafił mężczyzna z objawami charakterystycznymi dla koronawirusa i został poddany diagnostyce. Wciąż nie ma jednak oficjalnych wyników badań. 

Jak przekazała Maria Włodkowska, rzecznik prasowa placówki - w toku diagnostyki wykryto bakterię, która najprawdopodobniej przyczyniła się do choroby mężczyzny. To może oznaczać, że u chorego nie wykryto wirusa 2019-nCoV. Oficjalne wyniki badań mają być znane do najbliższego wtorku. 

W związku z epidemią koronawirusa we Włoszech wybuchła panika, stwierdzono bowiem ponad 200 przypadków zakażeń, a siedem osób zmarło. 11 gmin w Lombardii i Wenecji Euganejskiej zostało uznanych za „czerwoną strefę” i zamkniętych. O zachowanie środków ostrożności zwrócił się też do obywateli Polski mieszkających we Włoszech, konsulat RP w Mediolanie.  

>>> To już wszystkie informacje w tej relacji. Śledź najnowsze doniesienia o koronawirusie TUTAJ <<<

7:30 Koronawirus w Chinach. Rośnie liczba ofiar

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2715 - podaje Polsat News. Ogółem liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 78 064. Narodowa Komisja Zdrowia podaje jednak, że tendencja zachorowań jest spadkowa.

23:00 To już wszystkie informacje na dziś.

21:50 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. Tematem rzecz jasna koronawirus oraz działania związane z zagrożeniem.

20:55 Sekretarz stanu USA stanowczo o koronawirusie

- Wszystkie kraje, w tym Iran, powinny mówić prawdę o koronawirusie i współpracować z międzynarodowymi organizacjami niosącymi pomoc - podkreśla Mike Pompeo.

Amerykanin skrytykował też Chiny za cenzurę w mediach, która jego zdaniem jest bardzo groźna dla całego świata.

19:35 Dziecko w bydgoskim szpitalu. Wróciło z Włoch

Podejrzanych objawów nie bagatelizują również w województwie kujawsko-pomorskim. Nastolatek wrócił z Włoch. Materiał znajdziecie na ESKA INFO Bydgoszcz.

19:05 Wrócił z Włoch z niepokojącymi objawami. Szpital w Kielcach reaguje!

44-letni mężczyzna był na spotkaniu biznesowym we Włoszech. Do szpitala w Kielcach trafił m.in. z wysoką gorączką. Na ten moment nie można mówić o zarażeniu się koronawirusem, ale od kielczanina pobrano próbki do badań. Więcej TUTAJ.

17:45 Lotnisko w Pyrzowicach reaguje. Chodzi o koronawirusa i powroty z Włoch

Mierzenie temperatur, które odbywa się błyskawicznie. Takie środki ostrożności wdrożyło lotnisko w województwie śląskim. Chodzi o pasażerów z Mediolanu, Bergamo i Bolonii.

16:30 Koronawirus w Barcelonie! Niepokojące doniesienia z Europy

- Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2) w Katalonii (Barcelona). To kobieta, która wróciła z północnych Włoch - pisze autor strony KiKŚ - Konflikty i katastrofy światowe na Facebooku.

15:30 Minister Łukasz Szumowski skomentował sytuację w Europie. Czy Polska ma się czego obawiać?

- Nie ma przypadku koronawirusa w Polsce, ale ze względu na sytuację w Europie on na pewno się pojawi" - powiedział na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Więcej na temat słów ministra w naszym materiale - warto się z nim zapoznać!

15:20 Wrócili z Lombardii do lubuskiego. Co z zagrożeniem koronawirusem?!

Szokujące doniesienia senatora Wadima Tyszkiewicza. Z jego relacji wynika, że grupa osób, która wróciła z Lombardii została "pozostawiona sama sobie". Więcej na ten temat TUTAJ.

14:55 Koronawirus w Koszalinie? Zebrała się komisja do spraw bezpieczeństwa

Koronawirus był jednym z tematów spotkania Komisji do Spraw Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Koszalinie. Przypomnijmy, w koszalińskim szpitalu przebywają dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa. Wyniki badań poznamy za kilka dni.

14:15 Podejrzenie koronawirusa u młodej kobiety. Zamieszanie w szpitalu w Krotoszynie!

Wielkie zamieszanie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krotoszynie w woj. wielkopolskim. Trafiła tam kobieta, która niedawno wróciła z Włoch. Podejrzewany jest u niej koronawirus. Pacjenci są przenoszeni na inne oddziały!

14:00 Koronawirus w Hiszpanii. Turyści zamknięci w hotelu na Teneryfie

Kwarantannie jest poddanych około tysiąca turystów. U jednego z wczasowiczów wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. To lekarz z Włoch, który spędzał urlop na Teneryfie. To trzeci przypadek koronawirusa w Hiszpanii. Czy turyści są zagrożeni?

14:10 Pasażerka pociągu z podejrzeniem koronawirusa

Pasażerka, która zgłosiła konduktorowi złe samopoczucie, prosto z pociągu została przetransportowana do szpitala. Na stacji w Opocznie czekały na nią służby medyczne w kombinezonach.

Sytuacja miała miejsce w minioną niedzielę (23 lutego). Czytaj więcej informacji o sprawie.

13:40 Koronawirus w Łodzi? Chorzy studenci z Włoch poddani kwarantannie!

Studenci Uniwersytetu Medycznego, którzy wrócili z Włoch, gdzie byli na nartach, są chorzy. Obawiają się, że to może być koronawirus. Uczelnia wysłała ich na 14-dniową kwarantannę. Czytaj więcej szczegółów tutaj.

13:35 Koronawirus w Polsce. Znamy wyniki pacjenta z Zawiercia

Pacjent, który trafił do Szpitala Powiatowego w Zawierciu został zwolniony do domu. Wyniki badań nie potwierdziły tezy o zakażeniu koronawirusem

13:30 Koronawirus wykryty w Austrii i na Chorwacji!

Pierwsze przypadki koronawirusa wykryto w austriackim Tyrolu oraz na Chorwacji. To oznacza, że epidemia rozszerza się na kolejne kraje i jest coraz bliżej Polski. 

13:25 W Poznaniu wylądował samolot z Mediolanu! Sprawdzono 140 osób!

Koronawirus w Polsce? We wtorek przed godz. 10:00 na lotnisku Ławica w Poznaniu wylądował samolot z pasażerami z Mediolanu. Władze lotniska w stolicy Wielkopolski zastosowały specjalne zasady postępowania. To wszystko ma związek z panującą epidemią koronawirusa we Włoszech.

12:55 Koronawirus w Chorzowie? Druga osoba trafiła do izolatki!

Koronawirus w Chorzowie? Druga osoba trafiła na oddział zakaźny chorzowskiego Szpitala Specjalistycznego.

- Na naszym oddziale przebywają obecnie dwie kobiety, które w ostatnim czasie znajdowały się na terenie Włoch. W obu przypadkach mamy do czynienia z infekcją górnych dróg oddechowych. Ich stan jest stabilny. W czwartek powinny być znane wyniki ich badań - mówi rzecznik placówki Jarosław Burzawa.

- Nasz oddział zakaźny jest dobrze przygotowany. Mamy na wyposażeniu dziewięć izolatek - zapewnia rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

12:00 Koronawirus w Trójmieście?! Jest poważne podejrzenie!

W poniedziałkowe popołudnie (24 lutego) do Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie trafił człowiek z podejrzeniem koronawirusa. Wieczorem pacjenta przetransportowano karetką do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Mężczyzna miał niedawno wrócić z Singapuru, gdzie zanotowano już przypadki zarażenia. Teraz chory zostanie poddany specjalistycznym badaniom, które potwierdzą bądź wykluczą wystąpienie koronawirusa.

Czytaj więcej tutaj.

11:35 Koronawirus we Włoszech. Ten szpital jest WINNY epidemii?

Koronawirus rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie! Można już mówić o epidemii, która wywołała panikę i sparaliżowała Włochy. Premier kraju Giuseppe Conte uważa, że wie, gdzie jest źródło koronawirusa we Włoszech i wskazuje na jeden ze szpitali, który według niego nie przestrzegał zasad bezpieczeństwa. Czytaj więcej tutaj.

11:30 Koronawirus w Polsce. 34 osoby z podejrzeniami

Na polskich oddziałach zakaźnych diagnozowanych jest w tej chwili 20 osób. Czternaście osób przebywa z kolei w domach pod codzienną kontrolą lekarzy.

11:20 Koronawirus to III wojna światowa? Przerażające słowa

Polskie władze zapewniają, że są przygotowane na koronawirusa. - Sytuacja jest pod kontrolą – twierdzą politycy. Co innego mówią lekarze: ich zdaniem wirus z Chin jest dla nas wszystkich wielkim zagrożeniem. Porównują go nawet do apokalipsy, która może zmienić oblicze ludzkości.

Przeczytaj przerażającą wizję ważnej lekarki!

11:05 Uczniowie z Wielkopolski są we Włoszech. Rodzice są ZANIEPOKOJENI

20 uczniów z Mosiny (pow. poznański) oraz grupa młodzieży z Liskowa (pow. kaliski) przebywa we włoskiej miejscowości Rimini na praktykach. Ich rodzice są zaniepokojeni i chcą, aby jak najszybciej wrócili do Polski. Czy to będzie możliwe?

Chińska policja pokazuje jak zatrzymać zakażonego na koronawirusa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

10:55 Koronawirus już na południu Włoch

Pojawiły się pierwsze przypadki koronawirusa na południu Włoch. U turystyki pochodzącej z okolic Bergamo w Lombardii potwierdzono obecność wirusa. Kobieta przyjechała na wycieczkę na Sycylię. Współtowarzysze podróży, czyli około 40 osób zostali poddani kwarantannie. Koronawirusa potwierdzono też u mężczyzny we Florencji.

10:30 Koronawirus w Koszalinie? Drugi pacjent w izolatce

Do szpitala w Koszalinie trafiła druga osoba z podejrzeniem koronawirusa. Ona także wróciła z terenów ogarniętych epidemią. Lekarze czekają teraz na ostateczne wyniki testów, a pacjenci przechodzą kwarantannę w izolatkach.

Czytaj więcej informacji tutaj.

10:00 Koronawirus. Czy maska ochronna jest najlepszym zabezpieczeniem?

Noszenie masek ochronnych zasłaniających usta staje się w ostatnim czasie coraz bardziej powszechną praktyką. Podobno dzięki temu można ustrzec się zarażenia koronawirusem. Czy aby na pewno? Sprawdź tutaj!

9:30 Gdzie jest koronawirus? Sprawdź MAPĘ NA ŻYWO

Koronawirus z Chin coraz bliżej granicy z Polską. Ciągle rośnie liczba chorych w Europie, a największe zagrożenie występuje we Włoszech. W szpitalach w Polsce kilka osób zostało poddanych obserwacji, ale nie wykryto u nich śmiertelnie niebezpiecznego chińskiego wirusa. Zobacz na mapie, gdzie teraz (26.02.2020) znajduje się koronawirus - KLIKNIJ TUTAJ!

8:25 Uczniowie z Tarnowskich Gór przejdą kwarantannę

Uczniowie Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach wracają z Lombardii, jednego z najbardziej zagrożonych regionów we Włoszech. W poniedziałek w szkole odbyła się rozmowa z rodzicami w tej sprawie. Jak podaje Radio Piekary po powrocie do Tarnowskich Gór wszyscy uczniowie jak i nauczyciele zostaną poddani 2 tygodniowej kwarantannie.

Tarnowskie Góry. Uczniowie wracają z Włoch do Polski. Będzie kwarantanna!

Jak podają osoby, które znajdują się na pokładzie autobusu wracającego do Polski, uczniowie czują się dobrze, żaden z nich nie ma objawów zakażenia koronawirusem.

7:50 Odwołane loty z Włoch do Polski

Poranne loty z Mediolanu i Rzymu do Polski odwołane! Dwa samoloty, które miały przylecieć na stołeczne lotnisko im. Fryderyka Chopina zostały wstrzymane. Na razie nie wiadomo, czy sytuacja ma związek z rozprzestrzeniającą się we Włoszech epidemią koronawirusa. Według nieoficjalnych informacji telewizji Polsat News, samolot z Mediolanu nie wystartował z powodu problemów technicznych.

7:30 Liczba zarażonych koronawirusem niepokojąco rośnie

Wciąż rośnie bilans zarażonych chińskim koronawirusem. Najnowsze dane z wtorkowego poranka mówią już o 80 tysięcy zarażonych i 2699 ofiarach śmiertelnych. Liczba chorych rośnie również we Włoszech - zarażonych jest już 229 osób, a 7 zmarło. 

22.15 Główny Inspektor Sanitarny: Zalecenia dla wracających z Włoch

W poniedziałek Główny Inspektorat Sanitarny opublikował komunikat z zaleceniami dla osób powracających z północnych Włoch, a więc z terenu, gdzie obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2.

Jeśli ktoś był w północnych rejonach Włoch i zaobserwuje podejrzane objawy – powinien powiadomić telefonicznie sanepid lub zgłosić się na oddział zakaźny szpitala. Jeśli nie ma takich objawów – należy przez 14 dni uważnie obserwować swój stan zdrowia.

Pełne zalecenia dla osób wracających z Włoch zostały opublikowane na stronach internetowych GIS: gis.gov.pl.

21.15 Koronawirus w Polsce? Minister Zdrowia: w końcu do nas dotrze!

– Koronawirus prędzej czy później będzie w Polsce – przyznał w poniedziałek, w rozmowie z dziennikarzami, minister zdrowia Łukasz Szumowski. I jednocześnie uspokajał, że nie ma powodów do paniki, bo służby są przygotowane na pojawienie się takiej ewentualności.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by osoby, które wracają z Chin czy Włoch i mają niepokojące objawy, kontaktowały się telefonicznie z powiatowym sanepidem. Nie należy samemu zgłaszać się do lekarza.

Przypomnijmy, groźny koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się także w Europie. We Włoszech zmarło już siedem osób. W Polsce nie ma na razie żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania. Trwa diagnostyka pacjentów z Krakowa, Koszalina czy Śląska (Bielsko-Biała).

19.50 Premier: SMS-y ostrzegą przed koronawirusem!

Polacy, którzy wracają z zagranicy, z państw, do których dotarł koronawirus, dostaną specjalne powiadomienia SMS-owe – zapowiedział premier Matusz Morawiecki. Wiadomość będzie zawierała informacje na temat objawów, które powinny budzić nasze wątpliwości i tego, co zrobić, jeśli je zauważymy.

Przypomnijmy: Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do państw, w których pojawiły się ogniska koronawirusa. To m.in. północne Włochy – popularny kierunek wyjazdowy także wśród Polaków.

19.00 Maseczki ochronne na koronawirus? GIS dobitnie wyjaśnia!

Główny Inspektor Sanitarny dobitnie wyjaśnił, czy noszenie maseczek ochronnych może pomóc uchronić się przed koronawirusem. Niestety, jego odpowiedź może rozczarować wielu zwolenników takiego sposobu „profilaktyki”. Ostatnio maseczki znikają z aptek, a w sieci ich cena rośnie. Problem w tym, że w starciu ze śmiertelnie niebezpiecznym wirusem z Chin na niewiele się zdadzą. Przeczytaj więcej: KORONAWIRUS w Polsce: Czy maska ochronna jest najlepszym zabezpieczeniem?

18.35 Premier: Służby gotowe na koronawirus w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w poniedziałek z wojewodami i służbami odpowiedzialnymi za działania sanitarno-epidemiologiczne w Polsce. Rozmawiał z szefem resortu zdrowia i MSWiA. Wspólnie ogłosili, że Polska jest gotowa na ewentualne pojawienie się koronawirusa. Na razie wirus z Chin nie dotarł nad Wisłę.

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce. Premier zabiera głos [PILNE]

18.20 Koronawirus w Bielsku-Białej? Pacjentka wróciła z Włoch

Do szpitala w Bielsku-Białej zgłosiła się pacjentka, która niedawno wróciła z Rzymu. Jest badana w kierunku koronawirusa. Ma trafić na specjalistyczny oddział zakaźny do Chorzowa.

Więcej: Bielsko-Biała: Koronawirus na Śląsku? Pacjentka trafiła do szpitala. Wróciła z Rzymu!

17.30 Ministerstwo Zdrowia: W Polsce nie ma koronawirusa

Służby sanitarne deklarują pełną gotowość na wypadek pojawienia się koronawirusa w Polsce. Na razie wirus z Chin do nas nie dotarł – potwierdzili przedstawiciele rządu.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o zabezpieczeniu epidemiologicznym z szefem resortu zdrowia i spraw wewnętrznych. Zapowiedzieli m.in. uruchomienie nowych laboratoriów badających próbki pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

17.15 Koronawirus w Polsce? Zobaczcie MAPĘ KORONAWIRUSA!

Znamy objawy koronawirusa i środki ostrożności, która mają nam pomóc się przed nim chronić, wiemy coraz więcej, a mimo to groźny wirus z Chin i tak rozprzestrzenia się po całym świecie!

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce? Gdzie jest wirus z Chin? [KORONAWIRUS MAPA]

16.30 Koronawirus w Koszalinie? Pacjent w izolatce, trwają badania

W kolejnym mieście w Polsce trwa diagnostyka pacjenta, który mógł zarazić się koronawirusem. Pacjent z podejrzeniem infekcji trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Jak się okazuje, przebywał od w ostatnim czasie w jednym z regionów objętych epidemią wirusa z Chin!

Więcej: Koronawirus w Koszalinie. Pacjent przebywa na izolatce. Lekarze czekają na wyniki

Od chorego pobrano próbki do badań dotyczących obecności koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego, do czasu otrzymania wyników badań i ustalenia przyczyn wywołania infekcji, pacjent został otoczony opieką w szpitalu, w warunkach izolacyjnych – informuje Cezary Sołowij, rzecznik koszalińskiej placówki.

16.10 Kolejna ofiara koronawirusa we Włoszech. Nie żyje siedem osób

Dramatyczne doniesienia z Włoch. Jak podaje RMF FM – nie żyje już siedem osób zarażonych koronawirusem! Wyznaczono kilkanaście „czerwonych stref”, w których odnotowano zachorowania – zamknięto tam szkoły, bary i część sklepów.

15.15 Koronawirus we Włoszech. Nie żyje sześć osób

Dramatyczny bilans ofiar koronawirusa we Włoszech. Nie żyje już sześć osób – podaje Polsat News, powołując się na informacje telewizji RAI. Szósta ofiara to kobieta, która przebywała na oddziale onkologicznym i była w poważnym stanie. Liczba osób zarażonych wzrosła we Włoszech do ponad 200.

15:00 Koronawirus we Włoszech. Polka mieszkająca w Codogno: „Módlcie się za nas”

W niedzielę panika narasta, otwarty był jeden supermarket, nie możemy nigdzie wyjechać ani stąd uciec – napisała na portalu społecznościowym białostoczanka Anna Janina Kloza, która od trzech lat mieszka we Włoszech. W związku z epidemią koronawirusa w tym kraju wybuchła panika, stwierdzono ponad 200 przypadków zakażeń, 4 osoby zmarły.

Czytaj więcej tutaj.

14:50 Koronawirus. Czy podróż do Włoch jest bezpieczna?

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech. Po Chinach i Korei Południowej, to trzeci kraj na świecie pod względem liczby zakażonych. Nie żyje pięć osób. Służby odnotowały 219 przypadków zakażenia. Polskie MSZ i konsulat w Mediolanie zalecają ostrożność. Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie? Czy podróż do Włoch jest bezpieczna? Czytaj więcej TUTAJ.

14:20 Koronawirus z Włoch dotarł do Warszawy?

W związku z epidemią koronawirusa, włoski rząd ogłosił stan podwyższonego zagrożenia w 10 gminach na północy kraju. Tymczasem w Warszawie kolejne szkoły i firmy zalecają osobom, które były na nartach we Włoszech, by przez kolejne dwa tygodnie siedziały w domu "i obserwowały swój stan zdrowia"!

Tego typu działania podjęła prywatna szkoła na Mokotowie oraz wydawnictwo Agora. 

Panika w Warszawie: Narciarze przywieźli koronawirusa z Włoch?

14:00 Koronawirus we Włoszech. Specjalny komunikat MSZ

W związku z epidemią koronawirusa we Włoszech, polski konsulat wydał specjalny komunikat. Z jego treścią można zapoznać się poniżej:

W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach na terenie północnych Włoch (głównie w regionie Lombardii, w prowincji Lodi oraz w Wenecji Euganejskiej) przypadkami zachorowań na koronawirusa (Covid-19), włoskie władze podjęły szereg działań o charakterze prewencyjnym mających na celu skuteczną ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. W niedzielę (23 lutego) zostały odwołane wszystkie imprezy sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. W Lombardii zawieszono do 2 marca zajęcia na 14 uczelniach wyższych. Zajęcia zostały również odwołane na uczelniach wyższych w regionie Wenecji Euganejskiej. Zapowiedziano także zamknięcie wszystkich szkół w Mediolanie pomiędzy 24 a 29 lutego br.

Wobec zaistniałej sytuacji sugerujemy:

- unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych,  a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi; 
- szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
- prosimy o zapoznanie się z broszurą informacyjną Instituto Superiore di Sanità
- prosimy o stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władz oraz służb medycznych

13:20 Koronawirus we Włoszech. 11 gmin zostało zamkniętych

Koronawirus we Włoszech zabił już 4 osoby, a ponad 150 jest nim zakażonych. Wiadomo również, że 25 chorych walczy o życie. W związku z szerzącą się epidemią koronawirusa, władze kraju podjęły drastyczne kroki, które mają chronić mieszkańców przed tym śmiertelnym wirusem. We Włoszech wyznaczono czerwone strefy - 11 gmin położonych na terenie Lombardii i Wenecji Euganejskiej jest odciętych od pozostałej części państwa. Obejmują one: Casalpusterlengo, Codogno, Castiglione d’Adda, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano, Vo' Euganeo. To właśnie tam odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem we Włoszech.

Nowy koronawirus. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Powrót z Włoch [JAK UNIKNĄĆ KORONAWIRUSA]

12:50 Koronawirus we Włoszech atakuje

Dramatycznie rośnie liczba chorych zarażonych koronawirusem we Włoszech. Tamtejsze służby zdrowia potwierdziły już ponad 150 przypadków zakażenia. W wyniku groźnych objawów trzy osoby zmarły, a 25 przebywa na oddziałach intensywnej terapii - potwierdził włoski komisarz do spraw kryzysu sanitarnego. 

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią zamkniętych zostało aż 11 gmin. 

Co to jest koronawirus?

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane koronawirusem z Chin (2019-nCoV) należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

- objawami infekcji dróg oddechowych,
- podwyższoną temperaturą ciała (więcej niż 38 st.)
- kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej

Narażone na chińskiego koronawirusa mogą być również osoby, które:

- miały bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
- miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka

MAPA: Gdzie jest koronawirus z Chin? Sprawdź swój region 26.02.2019

Uwaga - mapa interaktywna może wczytywać się około 45 sekund.

Koronawirus atakuje coraz bliżej Polski. Zobacz jeszcze: