Koronawirus z Chin ATAKUJE coraz bliżej Polski: Gdzie jest? Sprawdź swój region [KORONAWIRUS - MAPA] 07.03.2020

2020-03-07 5:19
Koronawirus z Chin ATAKUJE coraz bliżej Polski: Gdzie jest? Sprawdź swój region [KORONAWIRUS - MAPA]
Autor: AC

Koronawirus z Chin coraz bliżej granicy z Polską. Ciągle rośnie liczba chorych w Europie, a największe zagrożenie występuje we Włoszech. W szpitalach w Polsce kilka osób zostało poddanych obserwacji, ale nie wykryto u nich śmiertelnie niebezpiecznego chińskiego wirusa. Zobacz na mapie, gdzie teraz (07.03.2020) znajduje się koronawirus!

Cały świat z niepokojem obserwuje rozprzestrzeniający się w zastraszającym tempie koronawirus, którego epidemia wybuchła w chińskim mieście Wuhan. Służby sanitarne oraz medyczne zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Pojawiają się też pierwsze informacje, że śmiertelnie niebezpieczny wirus pojawił się już w Polsce

Co to jest koronawirus?

Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, obecnie epidemiologia zakażeń 2019-nCoV i wywołanej nim niewydolności oddechowej nie jest jeszcze dobrze znana. Jednak opracowane zostały wstępne definicje oraz zasady postępowania, które z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną będą ulegać zmianom.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane koronawirusem z Chin (2019-nCoV) należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

- objawami infekcji dróg oddechowych,
- podwyższoną temperaturą ciała (więcej niż 38 st.)
- kaszlem lub trudnościami w oddychaniu,
- radiologicznymi cechami obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej

Narażone na chińskiego koronawirusa mogą być również osoby, które:

- miały bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
- odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
- miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka. 

MAPA: Gdzie jest koronawirus z Chin? Sprawdź swój region 07.03.2020

Uwaga - mapa interaktywna może wczytywać się około 45 sekund.

Koronawirus w Polsce?

Do krakowskiego szpitala specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego przetransportowano dwoje dzieci z objawami infekcji, które wróciły z Chin. Zastosowano wszelkie procedury bezpieczeństwa i umieszczono je na oddziale chorób infekcyjnych i pediatrii. 

>>> KORONAWIRUS z Chin dotarł do Krakowa?! Dwoje dzieci trafiło do szpitala!

- Stan pacjentów jest dobry, nie ma zagrożenia epidemiologicznego i powodów do niepokoju - przekazuje Anna Górska, rzecznik prasowa placówki. 

Z kolei w niedzielę trzy kobiety musiały opuścić samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Warszawy do Krakowa. Jak poinformował pilot maszyny, nie mógł wystartować, ponieważ na pokładzie znajdowały się osoby "które powinny zostać objęte kwarantanną". Okazało się, że kobiety, które musiały opuścić pokład leciały wcześniej z Pekinu do Dubaju - tym samym samolotem, którym podróżowali polscy studenci przebywający na wymianie w chińskim Wuhan, gdzie wybuchła wielka zaraza. 

Badania wykazały, że kobiety nie były zarażone koronawirusem z Chin. We wtorek pojawiły się kolejne niepokojące informacje - czytaj więcej tutaj: 

Groźny KORONAWIRUS z Chin tuż pod Opolszczyzną? Czy mamy się czego bać?
Śmiertelny wirus z Chin u bram Polski. Pierwszy przypadek tuż za granicą
Koronawirus w Polsce? Padło podejrzenie w Bydgoszczy! Mężczyzna w szpitalu

Koronawirus z Chin: Relacja NA ŻYWO

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE