Koronawirus z Chin: Dotarł do Kielc? Gdzie jest? SPRAWDŹ! [MAPA]

2020-01-28 13:40 ToM
Koronawirus z Chin
Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus z Chin: Gdzie jest? SPRAWDŹ! Dotarł do Kielc?

Koronawirus z Chin budzi prawdziwy popłoch i trwogę! Do bydgoskiego szpitala zgłosił się pacjent, który wrócił z Azji i wykazuje typowe dla zarażenia objawy grypopodobne. Chociaż obecność wirusa w organizmie mężczyzny nie została jeszcze potwierdzona, na Polaków padł blady strach! Czy mieszkańcy Świętokrzyskiego mają się czego obawiać?

Koronawirus z Chin zbiera śmiertelne żniwo! Dotychczas z powodu zarazy na świecie zmarło już ponad 80 osób, a liczba chorych rośnie, obecnie wynosi prawie już 3 tys. osób.

Niepokojące doniesienie wpłynęło ze szpitala w Bydgoszczy. Zgłosił się tam mężczyzna, który wykazuje niepokojące objawy wirusa. Sytuacja jest poważna, bo mężczyzna niedawno wrócił z podróży do Azji.

KORONAWIRUS Z CHIN - JAKIE OBJAWY?

  • temperatura ciała wyższa niż 38°C
  • kaszel, duszność, problemy z oddychaniem
  • objawy zapalenia płuc
  • ogólne osłabienie

Czynnikami ryzyka jest przebywanie w towarzystwie osoby zakażonej, niedawna podróż do Chin (zwłaszcza miasta Wuhan). Niebezpieczny jest też kontakt z narażonym na wirus zwierzęciem.

Wirus rozwija się w ciągu 7-14 dni. Powoduje zapalenie płuc, które kończy się śmiercią!

KORONAWIRUS Z CHIN - CO ROBIĆ W RAZIE OBJAWÓW?

  1. Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego. Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie
  2. Zarażenie wirusem należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  3. Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

KORONAWIRUS Z CHIN - DOTARŁ DO KIELC?

Na tę chwilę w regionie nie ma powodu do niepokoju. Na terenie województwa Świętokrzyskiego służby sanitarne nie odnotowały zakażenia koronawirusem.

KORONAWIRUS Z CHIN - POCHODZENIE ZARAZY

Obecność wirusa na początku stwierdzono w mieście Wuhan w Chinach, nieliczne przypadki odnotowano też Singapurze, Wietnamie, Malezji, Japonii, Tajlandii, Korei Południowej i Nepalu. Niebezpieczna zaraza dotarła ponadto USA, Kanady, Francji i Australii