Kościół apeluje: Alkohol od 21. roku życia!

2018-02-19 6:29 aka

Episkopat na wojnie z procentami! Biskupi zaprezentowali Narodowy Program Trzeźwości i domagają się, żeby alkohol był dostępny dopiero od 21. roku życia! Oprócz tego Kościół chce ograniczenia dostępności trunków poprzez podwyższanie cen i radykalną minimalizację miejsc sprzedaży.

- Nie będzie wolności osobistej i narodowej bez trzeźwości Polaków - mówił podczas prezentacji programu bp Tadeusz Bronakowski (59 l.), przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wedle episkopatu pijemy zdecydowanie zbyt dużo - statystycznie nad Wisłą spożywa się ok. 10 litrów czystego alkoholu na głowę rocznie, a biskupi chcą obniżenia tej ilości o połowę.

Stąd też specjalny program trzeźwości, dotyczący również młodych. "Wypracowanie trwałej i powszechnej moralnej sprawności w postaci trzeźwości przez wszystkich Polaków jest istotą Narodowego Programu Trzeźwości. Konkretnie oznacza to pełną abstynencję osób nieletnich i szczególnie wrażliwych na szkody alkoholowe" - czytamy w dokumencie. Jednym ze środków ma być "uzyskanie realnej abstynencji dzieci i młodzieży do 21. roku życia".

Przypomnijmy, że zakaz sprzedaży alkoholu dla osób poniżej 21. roku życia obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, ale w żadnym europejskim kraju nie ma takich restrykcji! Biskupi liczą jednak, że ich pomysł poprą elity, urzędnicy czy autorytety. A to nie wszystko, bo radykalne kroki mają dotyczyć też dorosłych. "Niezbędne jest fizyczne i ekonomiczne ograniczenie nadmiernej dostępności napojów alkoholowych. (...) Państwo powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej" - czytamy w programie.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce dramatycznie rośnie spożycie alkoholu. Rocznie na głowę Polacy spożywają ok. 9-10 litrów mocnych alkoholi i 99,5 litra piwa. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 osób. Dziś średnia dla całej Polski to 273 osoby.

ZOBACZ TAKŻE: Poznań zabroni sprzedaży alkoholu po 23.00? Radni mają pomysł na zakaz handlu

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze