Morawiecki nie ma wątpliwości. „Zrobiliśmy kolejny krok w wojnie”

2021-07-28 17:00
Mateusz Morawiecki
Autor: AP Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki pochwalił się na swoim oficjalnym koncie na Facebooku przyjęciem przez rząd nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Wiele się zmieni, między innymi wysokość ubezpieczenia będzie uzależniona od liczby punktów karnych oraz rodzaju popełnianych wykroczeń. To jednak nie wszystko – wzrosną także kary grzywny. Tak rząd chce poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że nowelizacja to część walki z osobami, które wsiadają za kierownicę nietrzeźwe lub rażąco łamią przepisy drogowe. - Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w wojnie z przestępcami drogowymi. Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który zakłada radykalne zaostrzenie kar, podniesienie mandatów i grzywien dla piratów drogowych – napisał. - Ten projekt jest naszą bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków. Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie – czytamy na Facebooku premiera.  - Zmiany dotyczą między innym okresu, po jakim kasują się punkty karne. Nie będą znikać jak do tej pory po roku, ale po dwóch latach od momentu zapłaty grzywny. One także wzrosną. Obecnie maksymalnie kara grzywny wynosi 5 tysięcy złotych. Ta kwota ma wzrosnąć do 30 tysięcy złotych. Wzrosną także kary dla osób prowadzących pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu. Taki kierowca będzie podlegał karze miesiąca pozbawienia wolności i grzanej nie niższej niż 2,5 tysiąca złotych.

Nie przegap: Morawiecki ostro zrugał Rzecznika Praw Dziecka! Poszło o szczepienia dzieci

- Statystki drogowe nie kłamią, wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, a każdego dnia przybywa rannych. Wypadki drogowe to wiele tragedii rodzinnych, ale i koszty dla gospodarki. Straty dla budżetu państwa z powodu wypadków drogowych to ponad 56 miliardów złotych rocznie, a w 2018 roku aż 2,7 proc. polskiego PKB. To ogromne sumy, które możemy przeznaczyć na poprawę życia Polaków. – podsumował Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku.

Zobacz: Wzruszony premier Morawiecki wyjawił, jaka jest najwspanialsza chwila w życiu mężczyzny. To chwyta za serce

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE