Sondaż. Polacy zdecydowali, czy Kaczyński powinien zostać premierem

2021-04-30 6:30 Super Express mav
Kaczyński na czele rządu?
Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska Kaczyński na czele rządu?

Sondaż dla "Super Expressu". Jarosław Kaczyński jest popularny w PiS, ale niezbyt lubiany wśród Polaków. Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” aż 70 proc. ankietowanych jest przeciwnych, aby to właśnie Jarosław Kaczyński (72 l.) został premierem. - To potwierdza pewien paradoks, że lider formacji, która ma największe poparcie od sześciu lat, jest znacznie mniej popularny w społeczeństwie od tej formacji. To osobliwa sytuacja - komentuje nam prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Sondaż dla "Super Expressu" nie pozostawia złudzeń. Aż 70 proc. badanych nie chce Kaczyńskiego w roli premiera. - Prezes Jarosław Kaczyński nie jest człowiekiem, który ulega sondażom i nie dlatego nie jest premierem, bo takie są sondaże, ale dlatego, że uważa, iż będzie bardziej efektywny dla Polski jako wicepremier i lider partii. To lider obozu politycznego, który ma większość w Sejmie decyduje, czy obejmuje funkcję premiera, czy też nie. Prezes mimo, że może objąć funkcję szefa rządu, woli jednak posiadać kluczowy wpływ na rząd będąc wicepremierem i prezesem PiS – komentuje nam wyniki naszego sondażu europoseł PiS Ryszard Czarnecki (58 l.). Jednak wyniki mówią wprost: aż 70 proc. badanych w sondażu dla „SE” nie widzi Jarosława Kaczyńskiego w roli szefa rządu. - Prezes nie zabiega o funkcje. Woli obserwować, patrzeć z dystansem. Zresztą mamy świetnego premiera, który doskonale sobie radzi. Jest jeszcze jedna sprawa: Jarosław Kaczyński ma 72 lata, a funkcja szefa rządu wymaga naprawdę funkcjonowania 24 godziny na dobę - zaznacza w rozmowie z "Super Expressem" jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości.

NIE PRZEGAP: Kłopotliwy prezent dla 21-letniego Jarosława Kaczyńskiego od matki na dzień dziecka. Padniesz ze śmiechu!

Z czego jednak wynika ta niepopularność Kaczyńskiego wśród badanych? - To potwierdza pewien paradoks, że lider formacji, która ma największe poparcie od sześciu lat, jest znacznie mniej popularny w społeczeństwie od tej formacji. To osobliwa sytuacja. I jej rezultatem jest to, że Kaczyński nie został ani prezydentem ani premierem tylko szefem rządu został Mateusz Morawiecki, a prezydentem Andrzej Duda – zaznacza prof. Antoni Dudek (55 l.), politolog z UKSW. Wtóruje mu prof. Kazimierz Kik (74 l.). - Kaczyński ma bardzo negatywny elektorat. Jest to polityk kontrowersyjny. Kaczyński to bardzo sprawny taktyk, ale nie jest to mąż stanu. Jest jednym z najmniej akceptowanych polskich polityków. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma swój elektorat, ale nie ma swojej Polski – mówi prof. Kazimierz Kik. Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster 20 kwietnia 2021 roku na reprezentatywnej próbie 1066 dorosłych Polaków. 

ZOBACZ TEŻ: Jarosław Kaczyński raczy się wypiekami z francuskiej piekarni. Tanio nie jest

Jarosław Kaczyński powinien stanąć na czele rządu?
Autor: SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński powinien stanąć na czele rządu?
Super Raport 29.04 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany, PO, prof. Antoni Dudek - historyk, gen. Grzegorz Gielerak) Sedno Sprawy: Małgorzata K
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze