Nauka zdalna. Znamy konkrety! Ważne słowa wiceministra edukacji i nauki

2022-01-27 8:45
Nauka zdalna. Znamy konkrety!
Autor: Pixabay.com Nauka zdalna. Znamy konkrety!

Nauka zdalna od piątej klasy szkoły podstawowej wzwyż, jak ogłosił minister Przemysław Czarnek, obowiązuje od czwartku, 27 stycznia 2022 roku. - Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół. Nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. - Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od pierwszej do czwartej - dodał w programie "Sygnały Dnia" Polskiego Radia.

Nauka zdalna to bardzo ważny temat dla setek tysięcy uczniów w całej Polsce oraz ich rodziców. Z powodu wciąż przybierającej na sile piątej fali epidemii COVID-19, od 27 stycznia 2022 roku w starszych klasach młodzież uczy się przez internet. Decyzję podjęto, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Okres nauczania zdalnego od piątej klasy w górę aż po klasy maturalne czy ostatnie klasy szkół branżowych trwa do 27 lutego. Czyli nazajutrz, ostatniego dnia lutego, jest powrót do nauki stacjonarnej już we wszystkich typach szkół - podkreślił wiceminister Rzymkowski w programie "Sygnały Dnia" Polskiego Radia. Zaznaczył, że ministerstwo nie przewiduje zamknięcia przedszkoli. Dodał, iż funkcjonowały one "przez prawie cały okres pandemii" i frekwencja w nich nigdy nie spadła poniżej 90 procent. - To jest chyba najlepszy wyznacznik tego, że akurat problemu w przedszkolach czy najniższych klasach podstawowych po prostu nie ma - powiedział wiceminister.

Zobacz także: Nauka zdalna od 27 stycznia. Dla tych uczniów powrót do szkół po feriach 2022 nie będzie możliwy. Czarnek podpisał rozporządzenie

- Masowość przechodzenia na kwarantannę w klasach wyższych ocierała się o sparaliżowanie instytucji sanepidu - podkreślił Tomasz Rzymkowski w programie "Sygnały Dnia" Polskiego Radia.

Wiceminister był pytany, czy szkoły uznawane są za punkt zapalny pandemii koronawirusa. Odpowiedział, że "szkoły nie są punktem zapalnym, natomiast w sytuacji, kiedy stacje sanitarno-epidemiologiczne, nie były w stanie wystawiać w terminie kwarantann, zwłaszcza wobec uczniów i ich rodzin, groziło to paraliżem działu administracji rządowej". - Mam pełną świadomość konsekwencji nauczania zdalnego. My, jako ministerstwo, mamy doskonałą świadomość konsekwencji, dlatego też wprowadzamy naukę zdalną tylko na cztery tygodnie. I to jeszcze w okresie, kiedy przez połowę tego czasu uczniowie przebywają na feriach - wyjaśnił. Rzymkowski zaapelował również do nauczycieli, aby pomimo nauki zdalnej, próbowali prowadzić swoje zajęcia z sal lekcyjnych, a nie z domu.

Sonda
Nauka zdalna w lutym 2022 to dobry pomysł?
Sedno Sprawy - Artur Dziambor
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE