Obostrzenia grudzień 2021. Minister Niedzielski: zakaz lotów, obowiązkowa kwarantanna i zwiększone limity osób [1.12.2021]

2021-12-01 10:03
Obostrzenia w grudniu 2021. Minister Niedzielski zdradził konkrety
Autor: ART SERVICE, SHUTTERSTOCK

Szczyt czwartej fali koronawirusa plus nowa mutacja omikron – z tym będziemy się zmagać w najbliższym czasie. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie pozostawia złudzeń: od 1 grudnia rząd wprowadza nowe obostrzenia. Wśród nich zakaz lotów do 7 krajów Afryki i zwiększone limity osób.

Nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia 2021 [aktualizacja 29 listopada 2021 godz. 14.15]

Minister Niedzielski oficjalnie ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w ramach "alertowego pakietu obostrzeń". Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia 2021. Będą się na niego składały dwa elementy. Pierwsze obostrzenia będą dotyczyły uszczelnienia granic. Wprowadzony zostanie zakaz lotów do 7 krajów Afryki południowej: RPA, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini. Nastąpi także zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów poza Schengen: wydłużenie kwarantanny do 14 dnia (wcześniej 10 dni) - zwolnienie z tej kwarantanny dopiero od 8 dnia, po wykonaniu testu PCR. Minister Niedzielski ostrzega jednak, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to te obostrzenia mogą zostać rozszerzone także na kraje strefy Schengen.

Nowe obostrzenia: limit osób od 1 grudnia 2021

Minister Niedzielski zapowiedział także nowe obostrzenia dotyczące limitów osób - w kulturze, gastronomii zostaną zmniejszone do 50% (wcześniej 75%). Nie wliczane w to będą osoby zaszczepione. Ponadto, zmieniony zostanie limit ze 150 do 100 osób na imprezach rodzinnych, dyskotekach, weselach, itd. Na wydarzeniach sportowych limit osób zostaje obniżony z 500 do 250 osób.

Przeczytaj także: Adam Niedzielski o wariancie Omikron: "Game changer". Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021

Obostrzenia w grudniu 2021

Eksperci nie mają złudzeń. Wchodzimy właśnie w szczyt czwartej fali koronawirusa. Na domiar złego coraz bliżej granic Polski potwierdzane są przypadki nowej mutacji COVID-19, czyli wariantu omikron. Polskie władze do tej pory bardzo niemrawo reagowało na dynamicznie zmieniającą się sytuację – rosnące statystyki zarówno nowych przypadków koronawirusa, jak i zgonów. Wkrótce ma się to zmienić. Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie „Sedna Sprawy” nie pozostawił wątpliwości. Czekają nas nowe obostrzenia.

Nowy wariant koronawirusa. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ. 

Nowe obostrzenia w grudniu?

Jakie czekają nas obostrzenia? Minister na razie nie chce zdradzać szczegółów. - W tej chwili nie potrafię powiedzieć. Na pewno jakaś decyzja dotycząca takiego alertowego postawienia sprawy, pakietu, który będzie odpowiedzią na nowe ryzyko w postaci omikrona – powiedział Adam Niedzielski.

Minister przyznał, że jest zwolennikiem przepisów dotyczących weryfikacji szczepień w miejscu pracy. O szczegółach nie chciał mówić przed sztabem kryzysowym, który został zaplanowany na poniedziałek (29 listopada) na godz. 11. 

- Raczej myślimy o takich drobnych ruchach, które będą wyraźnym sygnałem, wyraźnym alertem mówiącym, że rośnie ryzyko – powiedział.

Super Raport 29.09 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica, Krzysztof Brejza - senator KO) Sedno Sprawy: Adam Niedzielski

Co Polacy sądzą o obostrzeniach?

Co Polacy sądzą o wprowadzaniu nowych obostrzeń dla niezaszczepionych? Z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu” jasno wynika, że opinie na temat obostrzeń są wyjątkowo podzielone: 48 proc. respondentów popiera taki pomysł, 47 proc. - nie. Zdania na ten temat nie ma 5 proc. badanych. Co ciekawe, osoby w pełni zaszczepionych w naszym kraju to 53,5 proc. populacji, co oznacza, że nie każdy z nich popiera wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla tych, którzy tego nie zrobili. 

Sonda
Czy powinny zostać wprowadzone obostrzenia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE