Emeryci

i

Autor: Shutterstock Trzynasta emerytura. Pieniądze trafiły już do ponad 8 milionów emerytów

Kolejne pieniądze dla emerytów. Staruszkowie mówią o absurdzie

2021-08-28 5:17

Osoby, które w czerwcu tego roku zyskały uprawnienia emerytalne, będą miały na nowo przeliczone świadczenia. Wchodząca we wrześniu w życie ustawa zwiększy ich emerytury średnio o 400 zł! Przepisy budzą jednak kontrowersje, bo nie zapewniają rekompensat pokrzywdzonym.

Zniknie absurd

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych, która wprowadza szereg zmian w świadczeniach ZUS, wchodzi w życie już we wrześniu. Najkorzystniejszą dla seniorów zmianą jest likwidacja absurdalnego przepisu, który sprawiał, że od 2009 r. emerytury przyznawane w czerwcu były niższe średnio o 400 zł od przyznanych w pozostałych miesiącach. Fundusze emerytów są bowiem podwyższane o wskaźnik roczny i kwartalny, a w czerwcu – po wprowadzeniu przed laty feralnej zasady – tylko o wskaźnik roczny, z reguły niższy.

Korwin-Mikke miał poważny wypadek! Paskudne obrażenia

Teraz błąd został naprawiony i przyszli czerwcowi emeryci nie będą poszkodowani. Przepisów nie udało się uchwalić przed czerwcem, ale ustawa obejmie też emerytów z tego miesiąca w 2021 r. – Osoby te mogą liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia i jego podwyższenie – informuje Antoni Kolek (33 l.), prezes Instytutu Emerytalnego.

Sterczewski rzuca wyzwanie Tuskowi! Stawi się na granicy? Tylko w "SE"

Super Raport 27.08 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz Sławomir Nitras - Platforma Obywatelska)

Emeryci nie dostaną rekompensat 

Podczas prac nad ustawą Senat proponował poprawki, które pozwoliłyby ponownie przeliczyć świadczenia wszystkim czerwcowym emerytom z lat 2009–2019 (123 tys. osób). Zaproponowano też wypłatę dla nich rekompensat. Sejm jednak się na to nie zgodził. O rekompensaty apelował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Kombatantów, który wskazywał, że bez nich ustawa może rodzić podejrzenie o niekonstytucyjność, bo narusza zasadę równości obywateli wobec prawa. Prezydent Andrzej Duda (49 l.) nie miał jednak wątpliwości i 19 sierpnia ustawę podpisał.

Sonda
Jaki będzie ostateczny wskaźnik waloryzacji w 2022 roku?