Ojciec Rydzyk i historia jego życia. Tego nie wiedziałeś o Tadeuszu Rydzyku!

2015-08-05 11:34

Ojciec Tadeusz Rydzyk to jedna z najbardziej znanych postaci w Polsce. Toruński redemptorysta od lat stoi na czele Radia Maryja. Kim jest, skąd pochodzi, jaka jest historia jego życia? Dowiedz się wszystkiego o ojcu Rydzyku! Jedna z ciekawostek jego życia dotyczy tajemniczego zaginięcia... w Austrii! I to aż na pół roku.

Tadeusz Rydzyk pochodzi z Olkusza. Urodził się 3 maja 1945 roku. Jego matka to Stanisława z domu Piątek, ale co do ojca sprawa nie jest tak jasna. Chociaż nazwisko dyrektor Radia Maryja odziedziczył po mężu swojej matki, to nie był jego synem. Franciszek Rydzyk zmarł w 1941 roku, czyli na kilka lat przed narodzeniem ojca dyrektora. Ale jak wspominał jeden z mieszkańców Olkusza: „Kordaszewski się nazywał. Bronisław. Ojciec Rydzyk nawet jest podobny do tego Kordaszewskiego. Ten jej późniejszy Kordaszewski to był dobry człowiek. Za okupacji w obozie go zamknęli razem z Rydzykiem. Franek był starszy i mówi tak: "Ja już nie przeżyję, jak ty przeżyjesz, zaopiekuj się moją rodziną". No i ten się zaopiekował, a jak się zaopiekował, to się urodził ksiądz Tadeusz” czytamy na wyborcza.pl. Rydzyk ma czworo rodzeństwa: siostrę Marię oraz braci Stanisława, Mirosława i Zygmunta. Rodzina Rydzyka nie była zamożna, ale raczej biedna. Żyli skromnie, w okolicy fabryki naczyń emaliowanych.

Zobacz: Ojciec Rydzyk prosi o pieniądze na Radio Maryja "odmawiając sobie paczki papierosów"

Po szkole jako młody chłopak trafił do Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie. Później studiował teologię biblijną na ATK w Warszawie. Śluby wieczyste złożył w 1971 roku w lutym, a w czerwcu tego samego roku został księdzem. Był katechetą m.in. w Toruniu i Krakowie. W latach 80. wyjechał do Włoch, później do RFN. W latach 1987 – 1991 pracował w klasztorze żeńskim jako kapelan w miejscowości Oberstaufen. To w tych latach przebywał w diecezji augsburskiej i nawiązał kontakt z lokalnym radiem Radio Maria. Odtąd zaczął poznawać działalność mediów katolickich. W 1991 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Toruniu, a następnie założył Radio Maryja, pierwszą katolicką rozgłośnie w kraju o tka dużym zasięgu. Później zakładał kolejno gazetę „Nasz Dziennik”, a Telewizję TRWAM i wyższą szkołę medialną.

Rydzyk spędził pół roku w Austrii. Co tam robił?

Jest rok 1986. Ksiądz Rydzyk znika na pół roku w Austrii. Tak przynajmniej twierdzą autorzy książki  „Imperator. Wszystkie tajemnice o. Tadeusza Rydzyka". Wówczas ojciec Rydzyk wracał ze swojej pierwszej audiencji u Jana Pawła II. Tuż przed granicą z Czechosłowacją (na przystanku w Austrii), miał wysiąść z autokaru i zniknąć na całe sześć miesięcy. Rydzyk odnalazł się w Monachium. Co Rydzyk robił tam tyle czasu? To zagadka nierozwiązana do dziś.

Ojciec Tadeusz Rydzyk to postać, która jest kontrowersyjna. Od lat plotkuje się, że jeździ drogim samochodem marki Maybach i prowadzi luksusowe życie. Sam zakonnik nieraz żartuje z pogłosek na swój temat. Ciekawym faktem z życia Rydzyka jest taki, że jako młody zakonnik prowadził młodzieżowy zespół muzyczny. Big-Beat grał w nim... Jerzy Wenderlich! „Ojciec Tadeusz Rydzyk był moim pierwszym menagerem” wspominał po latach polityk lewicy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE