Pierwszy dzień pracy nowego Parlamentu za nami [RELACJA NA ŻYWO, WIDEO, ZDJĘCIA]

2019-11-13 0:09 PJ, MMB, ABR
1. posiedzenie Sejmu IX kadencji
Autor: Piotr Grzybowski/Super Express 1. posiedzenie Sejmu IX kadencji

W południe rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej, IX kadencji. Marszałkiem, przy wsparciu także posłów opozycji, została Elżbieta Witek z PiS. Wieczorem marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki z KO, wybrany w głosowaniu imiennym. Teraz Parlament musi wybrać wicemarszałków obu izb. Co wydarzy się w czasie pierwszego dnia pracy nowego Parlamentu? Czy dojdzie do awantury? Relacja z posiedzenia Sejmu i Senatu na SE.pl.

W Sejmie o godzinie 12.00 rozpoczęło się uroczyste, pierwsze posiedzenie nowej kadencji. Co nas czeka? Posiedzenie zostało otwarte przez marszałka seniora, którym jak wiemy prezydent wskazał jednego z najstarszych posłów Sejmu - Antoniego Macierewicza. Wybór argumentowano tym, że prezydent Andrzej Duda szukał osoby o pięknej karcie opozycyjnej w życiorysie. Posłowie wybrali na marszałka Sejmu Elżbietę Witek (61 l.) z PiS. Po raz pierwszy od dziewięciu kadencji Sejmu kandydatkę partii rządzącej poparli też posłowie opozycji. Później Senat wybrał na marszałka Tomasza Grodzkiego (61 l.) z PO. Dziś dojdzie też do dymisji rządu Mateusza Morawieckiego. To właśnie w czasie pierwsze posiedzenia szef rządu składa dymisję.

Zobacz: "OHYDA". Spisek Dudy i Kosiniaka-Kamysza?! Lider PSL POTWORNIE oberwał

RELACJA NA ŻYWO, najnowsze informacje na górze strony

13 listopada - 00:05 Kończymy relację z na żywo z pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji Parlamentu.  

23:45 Wszyscy wicemarszałkowie Senatu zostali wybrani. Na Bogdana Borusewicza zagłosowało 90 senatorów, 4 było przeciw, a 5. wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Michała Kamińskiego było 53 senatorów, 37 wyraziło przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Za kandydaturą Stanisława Karczewskiego optowało 82 senatorów, 3. było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosowania. Za kandydaturą Gabrieli Morawskiej-Staneckiej zagłosowało 56 senatorów, przeciw było 28, a 5 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nad jej kandydaturą jeden z parlamentarzystów nie wziął udziału.

23:00 Wicemarszałkami Senatu zostali Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński. Wkrótce senatorowie zdecydują o powołaniu Stanisława Karczewskiego i Gabrieli Morawskej-Staneckiej.

21:10 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ogłosił 20-minutową przerwę. Przez ten czas zostaną wydrukowane karty do imiennego głosowania na wicemarszałków Senatu.

20:50 Za 10 minut wznowione będą obrady Senatu. Wyższa izba Parlamentu wyłoni wicemarszałków.


20:45 Posłowie wybrali wicemarszałków Sejmu: Piotra Zgorzelskiego, Ryszarda Terleckiego, Małgorzatę Kidawę-Błońską, Małgorzatę Gosiewską i Włodzimierza Czarzastego.

20:25 Prezydent Andrzej Duda przyjmie za chwilę dymisję rządu minionej kadencji Parlamentu.

19:23 Tomasz Grodzki wskazał podczas briefingu Grzegorza Schetynę jak architekta porozumienia opozycji w sprawie wyboru wspólnego marszałka. Powiedział też, że PiS będzie miało stanowisko w prezydium. - W Senacie będzie poszanowanie dla zasad i przyzwoitości - powiedział.

19:20 Wkrótce powinny zostać wznowione obrady Sejmu. Posłowie mają wybrać wicemarszałków niższej izby Parlamentu.

19:15 Krótki życiorys nowego marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego:

Tomasz Grodzki jest lekarzem, chirurgiem, profesorem nauk medycznych, senatorem IX i X kadencji. Jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W 2010 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Praktykuje w Specjalistycznym Szpitalu im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie. W wyborach w 2015 r. uzyskał mandat senatora z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 97.

We wrześniu 2019 r. Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła go kandydatem Koalicji Obywatelskiej na ministra zdrowia po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych. W wyborach uzyskał senacką reelekcję, zdobywając 149 245 głosów.

8 listopada 2019 r. Grodzkiego ogłoszono kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy na stanowisko marszałka Senatu X.

19:00 Tuż po godzinie 19 marszałek senior Barbara Borys-Damięcka przedstawiła oficjalne wyniki głosowania. Na profesora Tomasza Grodzkiego zagłosowało 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego głos oddało 48 osób.

18:30 Kancelaria Senatu poinformowała na Twitterze, że przerwa na liczenie głosów potrwa do godz. 19.00.

18:12 Senatorowie zagłosowali na marszałka wyższej izby Parlamentu w jawnym, imiennym głosowaniu na papierowych kartach. Trwa liczenie głosów. Obrady zostaną wznowione po 20-min. przerwie.

17:40 Marszałek Barbara Borys-Damięcka wznowiła obrady Senatu. Trwa dyskusja o kandydatach na marszałka wyższej izby parlamentu.

17:34 Koło senatorów niezrzeszonych (Lidia Staroń, Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski) wygłosiło oświadczenie w obecności mediów. - Każdy senator naszego koła będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem - powiedział Kwiatkowski.

17:22 Za chwilę powinny zostać wznowione obrady. Senatorowie wrócili po przerwie do sali obrad. Ich zadaniem jest wybór marszałka Senatu. Kandydatem obozu rządzącego jest Stanisław Karczewski, a kandydatem opozycji Tomasz Grodzki

16:41 Marszałek senior Barbara Borys-Damięcka ogłosiła 40-minutową przerwę w obradach. Podczas przerwy można zgłaszać kandydatów na marszałka Senatu.

16:30 Senatorowie składają ślubowanie. Sekretarz Senatu odczytuje nazwiska parlamentarzystów. Pierwsza ślubowanie złożyła Borys-Damięcka. Odmowa udziału w ślubowaniu oznaczałaby rezygnację z mandatu.

16:16 Barbara Borys-Damięcka, marszałek - senior podziękowała Polkom i Polakom za udzielenie jej mandatu. Podziękowała także prezydentowi za powołanie jej na stanowisko.

16:12 – Będą kontynuowane dyżury moich przedstawicieli, aby można było się spotkać w czasie obrad. Jeśli ktoś ma potrzebę spotkania się ze mną, czas zawsze się znajdzie – zadeklarował prezydent.

- Życzę państwu jak najmniej napięć i powodzenia w pracach parlamentarnych – dodał Andrzej Duda.

16:05 Posiedzenie Senatu rozpoczęto od przemówienia Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, który pogratulował parlamentarzystom wygraną w wyborach. Powołał się wielokrotnie na słowa Lecha Kaczyńskiego, który był przeciwnikiem likwidacji Senatu.

– To izba fachowej refleksji, w której dyskutowano na tematy będące przedmiotem politycznej awantury w Sejmie – powiedział Duda.

15:58 Po przemówieniu premiera, w którym wspomniał on swojego zmarłego ojca, Kornela, marszałek Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w obradach do godziny 17:30. Czekamy na I posiedzenie Senatu.

15:38 Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dymisję rządu minionej kadencji. Podsumował w wystąpieniu cztery lata rządu PiS, kładąc nacisk na wzmocnienie gospodarcze kraju. – 60 proc. Polaków przyznaje, że ich dzieciom przyjdzie żyć w lepszych czasach niż oni sami – mówi Morawiecki. – 58 proc. badanych mówi, że na rynku pracy czuje się bezpieczniej niż w roku 2015. Polacy po raz pierwszy w tak szerokim zakresie uwierzyli, że wsparcie państwa jest możliwe i ma sens.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji otworzyły przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy i marszałka seniora Antoniego Macierewicza. Co powiedzieli?

15:29 - Jestem ogromnie zaszczycona, bo widać, że głosowali na mnie posłowie także spoza mojego klubu. To wielkiego zobowiązanie - mówi z mównicy sejmowej Elżbieta Witek.

15:28 Za było 314 posłów, przeciw 11, 134 wstrzymało się od głosu.

15:27 Elżbieta Witek została ponownie wybrana na stanowisko Marszałka Sejmu

15:25 To jest oczywiste i oczywiste jest także to, że klubem, który ma najwięcej reprezentantów w Senacie jest PiS i z tego powinny być wyciągnięte pewne wnioski - mówi Kaczyński.

15:22 Prezes PiS Jarosław Kaczyński wchodzi na mównicę

14:59 Trwa dyskusja nad kandydaturą Elżbiety Witek. Czas na 5-minutowe oświadczenia klubów i kół poselskich

14:56 Marszałek-senior Antonii Macierewicz poinformował, że opozycja nie złożyła żadnej kandydatury na to stanowisko

14:54 Przypomnijmy, że kandydatką klubu PiS na stanowisko marszałka Sejmu jest Elżbieta Witek

14:50 Ryszard Terlecki szefem klubu parlamentarnego PiS

14:36 Tak wygląda skład nowego Sejmu

14:33 Za chwilę wznowione zostaną obrady Sejmu.

13:55 Jedna z posłanek przyszła do Sejmu z szalikiem z napisem "Konstytucja". 

13:52 Ślubowanie zostało zakończone. Marszałek senior zarządził przerwę do 14.35.

13:50 Tak było... Nowa Pawłowicz ZMIENIŁA słowa ślubowania! Zrobiła to inaczej niż wszyscy

CZYTAJ: Tak posłanka ubrała się do Sejmu!!! Czy TO wypada?! [FOTO]

13:22 Poseł Berkowicz z Konfederacji: - Przemówienie marszałka seniora  @Macierewicz_A to strzelisty przykład politycznej hipokryzji. Marszałek mówił dobitnie o wartościach, którym w swoich działaniach wraz z całym rządem zaprzeczał przez ostatnie cztery lata.

13:10 Teraz czas na ślubowanie. 

13:04 Arkadiusz Myrcha, poseł: - Słowa Prezydenta Dudy widać nie znalazły uznania u Marszałka Seniora. Nie zaskoczył prezentując pogląd, że osoby o innych poglądach działał z „inicjatywy sił zewnętrznych”. Są też wątki agenturalne i gender. #Macierewicz w formie.

Krzysztof Gawkowski dodaje: - W trakcie przemówienia Marszałka Seniora, ciśnie się na usta tylko jedno: „Kończ waść, wstydu oszczędź”!

13:02 Tymczasem przed Sejmem, przy barierkach zbierają się Obywatele RP. 

12:53 Po przemówieniu Duda zszedł z mównicy i uścisnął dłoń liderom. 

12:46 A to dopiero! Po skończonym przemówieniu, prezydent Andrzej Duda zaskoczył. Powiedział, że Włodzimierz Czarzasty zwrócił mu uwagę, że na sali jest były prezydent Kwaśniewski. Duda powitał Kwaśniewskiego, a po nim to samo zrobił też Macierewicz.

12:39 Radosław Fogiel: - Ostentacyjny brak braw z części ław sejmowych gdy @prezydentpl @AndrzejDuda mówi o polskiej suwerenności jest po prostu niesmaczny.

12:34 Z sejmowej sali wpisy na Twitterze umieszcza też poseł Włodzimierz Czarzasty. jemu również nie podoba się brak powitania Kwaśniewskiego: - W ramach zacierania podziałów ani Pan A.Macierewicz ani Pan A.Duda nie przywitali Pana Prezydenta A.Kwaśniewskiego. Marne, małostkowe ,niegrzeczne i smutne.

Nowy Sejm rozpoczął prace. Parlamentarzyści wybierają nie tylko marszałków, a też władze swoich klubów. Mówi Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL:

12:27 Poseł Andrzej Rozenek zwrócił uwagę: - Marszałek senior nie raczył powitać prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Macierewicz trzyma poziom dna. I faktycznie, Aleksander Kwaśniewski nie został powitany z nazwiska. 

WARTO KLIKNĄĆ: Korwin-Mikke został posadzony w TAKIM towarzystwie! Ma po lewicy... [ZOBACZ]

12:12 Macierewicz prosi o minutę ciszy dla zmarłych, trwa modlitwa. Czas na orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. 

12:04 Zaczęło się! Antoni Macierewicz otworzył posiedzenie Sejmu, odśpiewywany jest hymn. Macierewicz śpiewa bardzo głośno. 

12:01 Na sali sejmowej jest też szef Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś. 

11:59 W Sejmie jest już prezydent Andrzej Duda. Przywitał się już z marszałkiem seniorem nowej kadencji, czyli Antonim Macierewiczem: 

11:44 I kolejne doniesienia: - Niemiła niespodzianka. @KancelariaSejmunie uwzględnila wystąpienia posłanek @__Lewica i na tabliczkach w sali sejmowej dała napis poseł zamiast posłanka przy naszych nazwiskach. Będziemy walczyć dalej - donosi Wanda Nowicka. 

11:31 Alarm wzbudził też Sławomir Nitras: -Zmiana sposobu ślubowania. Najpierw będą ślubować wszyscy posłowie PIS potem pozostali to absolutny skandal. Winny nie jest Macierewicz tylko prezydent  @AndrzejDuda lepszy sort?

11:27 Marszałek senior złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Macieja Płażyńskiego: 

11:21 Nowy poseł Tomasz Zimoch alarmuje na Twitterze, że zmieniono tradycję: - Inaczej niż dotąd, nie po kolei rzędami, ślubowanie złożą najpierw posłowie PIS

PiS przerwie pierwsze posiedzenie nowego sejmu? Więcej informacji na temat napięć na linii rząd - opozycja ma Jacek Prusinowski z Radia Eska:

11:17 Najświeższe informacje: Michał Kamiński kandydatem na wicemarszałka w Senacie, a Piotr Zgorzelski kandydatem na wicemarszałka Sejmu

11:14 Barbara Nowacka, która pierwszy raz zasiądzie w Sejmie w programie "Rzecz o polityce" zapowiedziała, że nie wyklucza, iż wyjdzie z sali: - Antoni Macierewicz obrażał pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Nie wykluczam wyjścia z Sejmu w trakcie wystąpienia Macierewicza. Zobaczę, co powie. Nikt przyzwoity nie chce słuchać kłamstw Macierewicza

11:10 Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS i bliski współpracownik Kaczyńskiego drwi z Budki: - Czy ja dobrze słyszę, że Borys Budka właśnie powiedział w @tvn24 , że dobrym parlamentarnym zwyczajem jest marszałek Senatu dla największego klubu? 

10:59 Wieści prosto z PSL: Władysław Kosiniak-Kamysz został wybrany przewodniczącym klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska. CZYTAJ TEŻ: Kosiniak-Kamysz wczoraj świętował z Dudą, a dziś go MIAŻDŻY! To nieprawdopodobne....

10:56 Oczekiwanie... Posłowie Konfederacji już się rozsiedli w sejmowym pokoju, na razie jest spokój, ale niedługo wejdą w świat wielkiej polityki. 

10:48 Wielkie emocje w Sejmie. Nowi posłowie przyzwyczają się do swoich nowych miejsc pracy. W końcu w poselskich ławach spędzą kolejne cztery lata. 

10:37 Cóż to za przypadek! Jak się okazuje równo 67 lat temu na ekrany polskich kin wszedł film "O dwóch takich, co ukradli księżyc". W filmie tym główne role Jacka i Placka zagrali bracia: Jarosław i Lech Kaczyńscy. 

10:27 Zanim posiedzenie, trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie: 

09:40 Wszystkich interesuje to, kto i gdzie będzie siedział? Kto zajmie miejsce obok prezesa Jarosława Kaczyńskiego? Wcześniej przy samym prezesie Kaczyńskim siedział z jednej strony szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, a z drugiej Mariusz Błaszczak. Za plecami zaś Leonard Krasulski, to wierny towarzysz prezesa jeszcze z czasów Porozumienia Centrum. Kto tym razem będzie najbliższej?