Prof. Szydło nie ma wątpliwości ws. wyborów kopertowych: decyzje premiera zgodne z prawem

Mateusz Morawiecki ogłosi luzowanie obostrzeń na wakacje. Kiedy konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia?
Autor: KPRM Mateusz Morawiecki ogłosi luzowanie obostrzeń na wakacje. Kiedy konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia?

10 maja ubiegłego roku miały odbyć się prezydenckie wybory korespondencyjne. Tak się nie stało, a burza wokół tzw. wyborów kopertowych trwa do dziś. Do dziś próbuje się też znaleźć i rozliczyć winnych, a opinia publiczna jest rozgrzana po zapowiedziach, że Najwyższa Izba Kontroli ma przedstawić raport w tej sprawie, który nie będzie korzystny dla obecnego rządu. Tymczasem prof. Marek Szydło, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Legislacyjnej przy premierze Mateuszu Morawieckim wydał w tej sprawie opinię, którą przekazał Polskiej Agencji Prasowej. - Decyzje premiera o zainicjowaniu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były zgodne z prawem – stwierdził.

Wraca sprawa wyborów korespondencyjnych. Dziś, czyli w środę PAP otrzymała opinię prawną sporządzoną przez prof. dr. hab. Marka Szydło, przewodniczącego Rady Legislacyjnej przy premierze Mateuszu Morawieckim. Z niej dowiadujemy się, że wiosną 2020 roku szef rządu „wykonał szereg działań, które miały w swoim założeniu doprowadzić do tego, by wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządzone przez Marszałka Sejmu na dzień 10 maja 2020 r. mogły się efektywnie odbyć w tym przewidzianym konstytucyjnym terminie". "W szczególności Prezes Rady Ministrów wydał w dniu 16 kwietnia 2020 r. dwie decyzje administracyjne adresowane do przedsiębiorców publicznych: jedną do Poczty Polskiej S.A. i drugą do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A." - twierdzi prawnik. Szydło podkreśla przy tym, że „decyzje te miały w swoim założeniu umożliwić przeprowadzenie we wspomnianych wyborach głosowania korespondencyjnego, zgodnie z obowiązującym wówczas Kodeksem wyborczym". „Obie te decyzje Premiera były i są zgodne z przepisami prawa powszechnie obowiązującego" – ocenia. Prof. Szydło w swej opinii podkreśla, że premier Morawiecki ani nie zarządził wyborów, ani nie zarządził w nich trybu głosowania korespondencyjnego. "W decyzjach tych Premier jedynie nakazał dwóm przedsiębiorcom publicznym, aby te rozpoczęły proces techniczno-organizacyjnego przygotowywania się do głosowania korespondencyjnego, tak jak to głosowanie przewidywały obowiązujące przepisy Kodeksu wyborczego" - twierdzi prof. Szydło.

NIE PRZEGAP: Michał Dworczyk przyznaje: w Kancelarii Premiera trwa kilka kontroli NIK. Zemsta Banasia? [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Przypomnijmy – na 10 maja 2020 roku zaplanowano wybory prezydenckie. Ze względu na pandemię, głosowanie miało się odbyć wyłącznie systemem korespondencyjnym. Mimo zaawansowanych przygotowań, jak wydrukowanie pakietów wyborczych, do głosowania w tym terminie ostatecznie nie doszło. Sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Jak podało RMF FM, jutro, w czwartek prezes NIK Marian Banaś ma przedstawić w tej sprawie raport.

Express Biedrzyckiej - Andrzej Sośnierz: Rozwiązania Krajowego Planu Odbudowy to katastrofa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze