Putin szykuje ATAK na kolejne kraje? Scholz: on chce przemocą przesuwać granice

2022-05-04 8:06
Putin szykuje ATAK na kolejne kraje? Scholz: on chce przemocą przesuwać granice
Autor: SHUTTERSTOCK, AP Putin szykuje ATAK na kolejne kraje? Scholz: on chce przemocą przesuwać granice

Władimir Putin ostrzy sobie zęby na kolejne kraje i nie poprzestanie na agresji na Ukrainie? Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegał przed możliwymi kolejnymi podbojami Rosji. – On chce powiększać swoje terytorium i przemocą przesuwać granice – mówił Scholz. Czy mamy czego się obawiać?

Putin rozszerzy swoje terytorium?

„Nikt nie może zakładać, że rosyjski prezydent (Władimir Putin) i jego rząd nie będą przy innych okazjach łamać prawa międzynarodowego” – powiedział Scholz we wtorek 3 maja. 

To już nie pierwsze ostrzeżenie niemieckiego polityka. W wywiadzie dla magazynu "Stern" Scholz stwierdził, że polityka Władimira Putina jest imperialistyczna i traktuje on sąsiednie kraje jak rosyjskie podwórko. „Chce poszerzać swoje terytorium i przesuwać granice przemocą” – stwierdził kanclerz Niemiec. „Rozpaczliwie próbuje przywrócić dawne znaczenie Rosji w świecie, które się zmieniło” - dodał. 

Putin próbuje podbić wschodnie i południowe obszary Ukrainy, jednak Scholz zapewnia, że to nie będzie trwałe rozwiązanie i konieczne będzie podpisanie porozumienia Rosji z sąsiadem.

Niemcy będą wspierać natowskie dążenia Finlandii i Szwecji

Olaf Scholz zadeklarował też, że Niemcy poprą Finlandię i Szwecję, jeśli te zdecydują się przystąpić do NATO.

Rosyjska inwazja na Ukrainę złamała porządek po II wojnie światowej i zmusiła Europę do wzmocnienia strategii obronnej - powiedział Scholz w obecności premierów Szwecji i Finlandii, Magdaleny Andersson i Sanny Marin, które dołączyły do obrad rządu RFN, omawiającego sytuację bezpieczeństwa w Europie.

Jak podały skandynawskie media, decyzja w sprawie wejścia Finlandii oraz Szwecji do NATO zapadnie w połowie maja i ma umożliwić obu krajom wspólne złożenie wniosku o członkostwo w Sojuszu

Marin zapewniła, że Finlandia ma wiarygodne zdolności obronne i silną wolę samoobrony. „Utrzymaliśmy silną i nowoczesną armię, która jest zdolna do działania i gotowa do współpracy z NATO” - powiedziała szefowa rządu.

Express Biedrzyckiej 29.04 (gen. Tomasz Drewniak, prof. Marek Migalski, Dariusz Rosati) Sedno Sprawy: Paweł Szrot
Sonda
Czy boisz się, że Rosja zaatakuje Polskę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE