Sondaż dla SE.pl: Polacy chcą się leczyć marihuaną

2016-02-17 15:29
szpital pielęgniarka
Autor: RESO / Rex Features

W Polsce od lat trwa walka o legalizację medycznej marihuany. Gdyby decyzję o tym mieli podejmować zwykli ludzie, to stosowanie marihuany w celach leczniczych byłoby już dzisiaj dopuszczalne. Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię Pollster dla SE.pl, Polacy chcą się leczyć konopiami. - Nie dziwi mnie to - podkreśla Andrzej Dołecki ze stowarzyszenia Wolnych Konopi.

Stosowanie medycznej marihuany nie jest w Polsce legalne. O zmianę takiego stanu od lat apelują różne środowiska. Niedawno głośno było o sprawie lekarza z Centrum Zdrowia Dziecka, który podał medyczną marihuanę choremu chłopcu, cierpiącemu na odporną na leki padaczkę. Dr Marek Bachański zdecydował się na podanie marihuany, jednak terapia została przerwana, bo okazało się, że jest nielegalna. Lekarz został zwolniony z pracy. Matka chłopca apelowała wówczas o pomoc do prezydenta Andrzeja Dudy: - Zwracam się do pana jako matka, proszę o pomoc. Proszę pana o interwencję, w panu nasza jedyna nadzieja. Panie prezydencie, jeśli pan nam nie pomoże, to ja nie mam już do kogo się zwrócić - mówiła.

Wielki krok w sprawie leczenia marihuaną zrobił klub Kukiz'15. Poseł Piotr Liroy-Marzec złożył 1 lutego w Sejmie projekt ustawy, która dopuszcza stosowanie środka legalnie. Jak mówił, projekt został złożony po to, by ulżyć w cierpieniu ciężko chorym ludziom. Poseł podkreślił, że zalegalizowanie medycznej marihuany to niezwykle pilna sprawa. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster pokazują jasno, że Polacy zdecydowaliby się w razie konieczności na leczenie medyczną marihuaną. Na pytanie: - Czy zdecydowałby się Pan/Pani na leczenie medyczną marihuaną siebie lub bliskiej osoby? - aż 87 proc. osób odpowiedziało: TAK, zaś tylko 13 proc. odpowiedziało: NIE.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia Wolne Konopie, Andrzeja Dołeckiego wyniki sondażu nie są zaskoczeniem. - Wyniki sondażu mnie nie dziwią. Ten temat nie jest podejmowany pod wczoraj. W kwestiach medycznego stosowania marihuany nie ma sensu żaden spór - podkreśla Dołecki. Dodaje też, że Polska jest jednym z ostatnich państw, w którym medyczna marihuana jest nielegalna: - Widać, że zbiorowość w Polsce potrafi myśleć. Jesteśmy już jednym z ostatnich krajów, w których jeszcze kwestie światopoglądowe brały górę nad logiką. To się zmieni. Zdaniem Dołeckiego ludzie zdecydowaliby się na leczenie marihuaną medyczną siebie lub bliskich, bo gdy nie ma innego wyjścia, sięgamy po wszystko, co może pomóc: - Człowiek wypiłby jad skorpiona, gdyby był w sytuacji, że już nic innego nie pomaga - stwierdził prezes Wolnych Konopi.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 5-8 lutego 2016 roku na próbie 1116 Polaków w wieku 18+. Struktura demograficzna była zgodna ze strukturą dorosłych Polaków. Maksymalny błąd losowy wyniósł 3 proc.

Sprawdź: Sondaż dla SE.pl: Z nimi chcemy iść na imprezę

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE