Tak wygląda grób Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska spoczął w wyjątkowym miejscu [ZDJĘCIA]

2022-01-14 6:23
Paweł Adamowicz
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS, Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Paweł Adamowicz

W piątek 14 stycznia 2019 roku zmarł w wyniku tragicznych zdarzeń Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska został brutalnie zaatakowany w czasie 27. finału WOŚP w Gdańsku. Trafił do szpitala, jednak jego życia nie udało się uratować. 19 stycznia 2019 odbył się uroczysty pogrzeb Adamowicza. Polityk został pochowany w bazylice mariackiej w Gdańsku. Zobacz, jak wygląda jego grób.

Paweł Adamowicz zmarł tragicznie, po ataku nożownika Stefana W. Wszystko działo się na oczach setek ludzi, którzy brali udział w 27. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku i przyszli na wypuszczenie Światełka do nieba. 13 stycznia, w dniu ataku na Adamowicza, była niedziela. Cały dzień mijał w przyjaznej atmosferze i nikt nawet nie spodziewał się, że dojdzie do dramatu. Niestety, doszło do wydarzenia, które wstrząsnęło Polską. Paweł Adamowicz zmarł w wieku 54 lat drugiego dnia po ataku, czyli 14 stycznia 2019 roku. Kilka dni później odbył się jego pogrzeb. Zdecydowano, że Adamowicz zostanie pochowany w wyjątkowym miejscu, czyli w bazylice mariackiej w Gdańsku. Mszy pogrzebowej przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, a homilię wygłosił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. List pożegnalny przesłał też prymas Polski, Wojciech Polak: - Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci śp. Pawła Adamowicza. Ze względu na pobyt w Panamie i udział w odbywających się tam Światowych Dniach Młodzieży nie mogę osobiście przekazać słów kondolencji. Pragnę za to tą drogą przesłać wyrazy szczególnego współczucia i duchowej jedności - brzmiały słowa listu. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyło wiele osób, w tym byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. 

Paweł Adamowicz spoczął w bazylice mariackiej. Tak wygląda jego grób

Paweł Adamowicz spoczął w bazylice mariackiej w Gdańsku. Urna z jego prochami została złożona w niszy kościoła mariackiego. Miejsce ostatniego spoczynku Adamowicza zostało zasłonięte szybą, niżej umieszczona została tablica, na której napisano: Paweł Adamowicz 1965-2019. Prezydent Gdańska 1998-2019.

NIŻEJ W GALERII ZDJĘĆ ZOBACZYCIE JAK WYGLĄDA GRÓB PAWŁA ADAMOWICZA. KLINIJ ZDJĘCIE PONIŻEJ

Groby znanych Polaków na Powązkach w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE