Seniorze, tak zapiszesz się z domu! Zobacz jak uzyskać pomoc. Poradnik "Super Expressu"

2021-01-22 6:05 abr kaz
Major Henryk Czerwiński, żołnierz Armii Krajowej
Autor: Katarzyna Zaremba/SUPER EXPRESS Major Henryk Czerwiński, żołnierz Armii Krajowej

Od 15 stycznia trwa rejestracja osób 80 plus na szczepienia, a dziś rozpoczynają się zapisy także 70-latków. Seniorzy nie muszą odwiedzać przychodni! Na przyjęcie szczepionki mogą się zapisać bez wychodzenia z domu: przez telefon lub internet. Pomogą im w tym przeszkoleni wolontariusze i żołnierze.

Kiedy ruszyła rejestracja na szczepienia powszechne, pod przychodniami ustawiały się kolejki seniorów, którzy przez to mogli narazić się na zakażenie COVID-19 lub innymi chorobami zakaźnymi. Przypominamy, że najlepiej jest zarejestrować się zdalnie. Z poradnikiem „Super Expressu” nie będzie to trudne.

Rejestracja przez telefon

Pierwszy sposób: telefon na ogólnopolską infolinię (tel. 989) lub do lokalnego punktu szczepień (np. do przychodni zdrowia). Konsultantowi lub recepcjonistce należy podać PESEL oraz miejsce zamieszkania, a także numer telefonu, na który później ktoś oddzwoni z terminem przyjęcia pierwszej dawki szczepionki. Jeśli podamy numer telefonu komórkowego, przyjdzie SMS. – Telefon może być zajęty, trzeba cierpliwie zaczekać. Kiedy rejestrowałem moją mamę, zajęło to 8 min. Otrzymała termin: 2 marca – opowiadał Michał Dworczyk (46 l.), pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

Super Raport 21.01 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Kamil Bortniczuk - poseł Porozumienia)

Pomoc wolontariusza

Drugi sposób: rejestracja przez internet. Jeśli ktoś nie potrafi obsługiwać komputera lub innego urządzenia podłączonego do internetu (smartfon lub tablet), powinien poprosić kogoś o pomoc. Wsparcia udzielić może rodzina (np. wnuki), ale można też poprosić o pomoc Wolontariuszy Cyfrowych lub pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wolontariusz przyjedzie do nas do domu z laptopem. – W październiku ruszył Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach działa infolinia (tel. 22 505 11 11). Wystarczy zadzwonić i poprosić o pomoc. Zachęcamy do rejestracji na szczepienia – mówi Marlena Maląg (57 l.), minister rodziny.

Terytorialsi z komputerami

Pomocy w rejestracji telefonicznej i przez internet udzielają kombatantom oraz wszystkim potrzebującym seniorom także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Przywiozą oni także wojskowych medyków do osób, które nie są w stanie opuszczać domu i chcą przyjąć szczepionkę w miejscu zamieszkania. Aby otrzymać wsparcie WOT, trzeba zadzwonić na infolinię (800 100 115). Kombatanci cieszą się z tego wsparcia. – Chcę dalej żyć, a szczepienie to nadzieja na to, że będzie to możliwe. Będzie tak, jak chcę, że przeżyję 100 lat plus VAT – mówi żołnierz AK, major Henryk Czerwiński (97 l.), ps. Czart.

Rejestracja online

Seniorzy, którzy zdecydują się zarejestrować na szczepienie przez internet, zrobią to na stronie pacjent.gov.pl. Muszą się liczyć z tym, że do rejestracji potrzebny jest Profil Zaufany. Można go uzyskać za pośrednictwem bankowości internetowej lub po wypełnieniu wniosku w internecie. Aby wniosek został zatwierdzony, senior musi umówić się na wideorozmowę z urzędnikiem. Potrzebny będzie komputer lub tablet z aplikacją typu Skype, wyposażony w kamerkę, głośniki i mikrofon. Na tym etapie rejestracji przydatna więc będzie z pewnością pomoc rodziny, wolontariusza lub żołnierza.

Major Henryk Czerwiński, żołnierz Armii Krajowej
Autor: Katarzyna Zaremba/SUPER EXPRESS Major Henryk Czerwiński, żołnierz Armii Krajowej

Major AK Henryk Czerwiński (97 l.) czeka na szczepienie i jest zadowolony, że może liczyć na pomoc żołnierzy WOT.

Najnowsze