Nowe terapie na raka płuca oraz plamkę cukrzycową. Lipcowa lista refundacyna

2021-06-23 5:55
leki
Autor: Steve Buissinne leki lekarstwa tabletki

Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa lista refundacyjna, która wpłynie na to, ile pacjenci będą płacili za leki. Według ekspertów nie przynosi ona rewolucyjnych zmian, chociaż z wprowadzenia nowych terapii zadowoleni będą chorzy na raka płuc, a także cierpiący na plamkę oczną cukrzycową. Z listy zniknęło niestety kilka ważnych terapii.

Okuliści pomogą osobom z cukrzycą

Ministerstwo Zdrowia opublikowało lipcową listę refundacyjną. Powody do zadowolenia mają chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca. Refundowane zaczną być dwie nowe terapie dla nich. Chodzi o leki Dacomitinibum i Lorlatinibum. Pojawi się też trzecia nowa terapia. – Od 1 lipca wprowadzone będzie leczenie cukrzycowego obrzęku plamki ocznej lekiem Dexamethasonum. Okuliści będą skuteczniej pomagać osobom z cukrzycą – informuje Tomasz Kiełczewski, analityk firmy PexSequence, która przygotowuje analizy rynku aptecznego. – Od 1 lipca przywrócona zostanie też refundacja leku dla kobiet z rakiem piersi, który usunięto wraz z wprowadzeniem majowej listy refundacyjnej. Ministerstwo naprawiło więc błąd, za który było krytykowane – dodaje ekspert.

Niebywała metamorfoza Janusza Korwin-Mikkego! Ależ schudł! "Super JKM"

Super Raport 22.06 (Sławomir Nitras - PO, Jarosław Sellin - wiceminister dziedzictwa narodowego i sportu, PiS), Sedno Sprawy: Marek Sawicki

 Ministerstwo naprawiło błąd

Chorych na nowotwory oraz onkologów zaniepokoił fakt, że z nowej listy refundacyjnej zniknęły leki: Daratumumabum na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego, Ipilimumabum na czerniaka skóry i błon śluzowych oraz Denosumabum stosowany w leczeniu guza kości. 

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Stanowisko Polaków jest jednoznaczne

Lipcowa lista refundacyjna przyniesie obniżkę dopłat pacjenta dla 216 opakowań leków oraz podwyżkę cen dla 345 innych specyfików. Na liście darmowych leków dla seniorów (Leki 75 plus) nie pojawi się żadna nowa substancja czynna. Nie będzie też nowych darmowych leków dla kobiet w ciąży.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze