Były NEONAZISTA straci Krzyż Zasługi? Posłanka apeluje do prezydenta Dudy

2021-02-23 22:05 TWO

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie Tomaszowi Greniuchowi Brązowego Krzyża Zasługi, przyznanego mu w 2018 r. Działacz ONR złożył w atmosferze skandalu rezygnację z funkcji p.o. szefa oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Zrobił to po tym, jak media przypominały, że wykonywał on gest nazistowskiego pozdrowienia. Wanda Nowicka opublikowała na swojej stronie internetowej treść apelu skierowanego do prezydenta Dudy.

„W roku 2013 dr Tomasz Greniuch opublikował książkę „Droga nacjonalisty”, w której zdradził swoje skrajne poglądy i aspiracje, odwoływał się też m.in. do myśli Leona Degrell’a – walońskiego nacjonalisty, hitlerowskiego kolaboranta, nazisty i pułkownika Waffen SS” – pisze posłanka Lewicy. Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz przekonywał w rozmowie z TVN 24, że w czasie, gdy przyznawano Greniuchowi Brązowy Krzyż Zasługi, prezydencka kancelaria nie wiedziała o kompromitujących go zachowaniach. - Krzyż Zasługi w roku 2018 został przyznany na wiosek wojewody dolnośląskiego. Wpłynęło wtedy - jeśli się nie mylę - kilkadziesiąt takich wniosków, a sprawa zaangażowania w symbolikę faszystowską nie była urzędowi prezydenckiemu wtedy znana - tłumaczył doradca prezydenta.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Dramatyczne doniesienia o ostatnich chwilach życia Jana Lityńskiego [NOWE FAKTY]

Awantura podczas wywiadu z człowiekiem Dudy! Znany profesor nie wytrzymał

Korytarz życia dla Dudy. Dlaczego polski prezydent nie stoi w korku i kolejce do kasy? Komentarz Adama Federa [WIDEO].

Innego zdania jest Wanda Nowicka. „Kancelaria Prezydenta z pewnością musiała o tym wiedzieć, podobnie jak o wielu działaniach p.Greniucha związanych z promocją ideologii totalitarnej, zanim przyznał mu Pan Brązowy Krzyż Zasługi. Wczoraj, w sytuacji powszechnego społecznego oburzenia, po nacisku ze strony niezależnych mediów i opozycji, dr Greniuch ustąpił ze stanowiska p.o. przewodniczącego wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dwa dni temu Kancelaria Prezydenta przekazała Pana wypowiedź, że „dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii” – czytamy w apelu posłanki.

„Niniejszym apeluję, by postawił Pan kropkę nad i odebrał dr. Tomaszowi Greniuchowi Brązowy Krzyż Zasługi. Będzie to jednoznaczny sygnał, że teraz już uznaje Pan, że osoby, które jak p.Greniuch są lub były zaangażowane w promocję ideologii totalitarnej, głoszenie haseł rasistowskich i antysemickich,  a także używające faszystowskich i nazistowskich symboli (T.Greniuch posługiwał się wielokrotnie nazistowskim pozdrowieniem) nie powinny otrzymywać polskich odznaczeń państwowych” – domaga się Nowicka.

Najnowsze
KOMENTARZE