Zegar, zmiana czasu

i

Autor: StockSnap/Pixabay.com

Ważą się losy czasu letniego i zimowego. Rząd szykuje przepisy

2021-10-24 9:04

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego. Polski rząd jest zobligowany do ich wprowadzenia, podobnie jak rządy innych państw UE. Czy czas zimowy przestanie być stosowany? To się wkrótce okaże.

Przypominamy, że zmiana na czas letni odbywa się w ostatni weekend marca, a na czas zimowy w ostatni weekend października - w 2021 r. w nocy z 30 na 31 października. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego rozporządzenia premiera w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 – poinformowała wiceszefowa resortu Olga Semeniuk.

Zmiana czasu w przepisach

Prace mają związek z komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Decyzją KE kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu.

Wielki transfer w polskim Sejmie?! Mocne nazwisko. "Bardzo by nam się przydał"

RMF FM przypomina, że pomysł odejścia od zmian czasu pojawił się na forum unijnym kilka lat temu. Po rezolucji PE z 8 lutego 2018 r. sprawą zajęła się Komisja Europejska, która przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich. Ok. 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.

Sedno Sprawy - Leszek Miller

W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za regulacjami, które zniosą zmianę czasu w całej UE. Ostatnia zmiana czasu miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwom członkowskim pozostawiono decyzję, czy zostaną przy czasie letnim czy zimowym.

– Polska zachęcała KE do przedstawienia kompleksowej analizy korzyści i skutków społeczno-ekonomicznych odstąpienia od dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu – mówi Semeniuk. Analiza nie została jeszcze przygotowana.

Polski rząd jest zdania, że we wszystkich państwach UE powinna obowiązywać „harmonizacja czasu”. Teraz wszystkie państwa muszą zdecydować, jaki czas będzie u nich obowiązywał, a jaki ma być w całej Unii.

Danuta Wałęsa miała pojawić się w Michałowie. Nie przyjechała! Co się stało?!

Jaki czas wybierze UE?

Semeniuk przyznaje, że na forum unijnym od końca 2019 r. nie były podejmowane działania w zakresie wypracowania ostatecznego kształtu dyrektywy COM(2018)639 znoszącej sezonowe zmiany czasu. – Na tę chwilę nie wiemy, jakie będą dalsze losy tego projektu i czy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu - stwierdziła wiceminister.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Europie wskazówek zegara nie przesuwają też mieszkańcy Islandii i Białorusi.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

Sonda
Czy zmiana czasu w ciągu roku ma sens?