Wiadomo, kim jest dziewczyna ze zdjęcia IPN. Poruszająca historia

2021-03-16 9:41 jot
Poznajecie dziewczynę ze zdjęcia? Potrzeba pilna pomoc!
Autor: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej/Facebook

Wystarczyło niewiele czasy, by rozwiązać zagadkę zdjęcia sprzed lat. Zdjęcie młodej dziewczyny w polskim mundurze zostało opublikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN prosił internautów o pomoc w rozszyfrowaniu, kim jest dziewczyna ze zdjęcia. Dzięki wspólnym siłom, udało się. Wiadomo, że to Maria Barr. Kim była Maria Barr?

IPN poprosił o pomoc w ustaleniu, kim jest dziewczyna ze zdjęcia wykonanego przed laty. - Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror - napisano na Facebooku Instytutu Pamięci Narodowej. Jak dodano, mimo poszukiwań w archiwach, nie udało się odnaleźć odpowiedzi na pytanie: kim jest dziewczyna. Apel o pomoc lotem błyskawicy rozszedł się w mediach, internauci zaczęli działać i udało się! Już wiadomo, kim jest młoda dziewczyna. To Maria Barr, córka polskiego pułkownika i wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia. Zdjęcie zostało wykonane z okazji odebrania z rąk króla Jerzego VI odznaczenia dla poległego męża. Maria Barr miała wówczas dopiero 22 lata. Taką informację udało się ustalić dzięki profilowi na Facebooku "II wojna światowa w kolorze". Na profilu czytamy: 

- Jej personalia udało się nam ustalić. Ja robiłem to ręcznie przeglądając kilkaset numerów gazet emigracyjnych i znalazłem końcu w ''Dzienniku Polskim'' (skan w komentarzu). Dziewczyna ze zdjęcia to Polka, Maria Barr, żona Squadron Leadera Philipa Rexa Barra, dowódcy 107. Dywizjonu RAF. Maria pochodziła z Grodna, jej ojciec był pułkownikiem Wojska Polskiego (mam pewne podejrzenia, że mógł to być Benedykt Chłusewicz). Philip Barr zaginął w 1942 roku nad Holandią i pośmiertnie odznaczono go DFC. Odznaczenie odebrała jego żona Maria. Zdjęcie wykonano 8 czerwca 1943 roku po wręczeniu orderów rodzinom poległych przez króla Jerzego VI. 

DOWIEDZ SIĘ>>>Nowy Ład. Minister Dworczyk uchylił rąbka tajemnicy. Wszystko jasne!

Sedno Sprawy - Jan Maria Jackowski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze