200 nowoczesnych dworców.  PKP S.A. realizuje największy w historii polskiej kolei Program Inwestycji Dworcowych

i

Autor: Materiały Prasowe

200 nowoczesnych dworców

2020-01-29 0:00

PKP S.A. realizuje największy w historii polskiej kolei Program Inwestycji Dworcowych (PID). W ciągu kilku lat spółka zamierza zmodernizować i wybudować od nowa ok. 200 obiektów na terenie całej Polski.

Wartość całego Programu Inwestycji Dworcowych szacowana jest na ponad 1,6 mld zł. Podstawowym źródłem finansowania mają być fundusze unijne, które pokryją około 75 proc. wszystkich środków, 25 proc. stanowią środki z budżetu państwa, a resztę środki własne spółki.

Jednym z głównych założeń programu jest dostosowywanie dworców kolejowych do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności. Przykłady udogodnień na dworcach: windy, pochylnie, tablice multisensoryczne i ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, obniżone okienka kasowe, miejsca postojowe, dostosowane toalety oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Jeszcze w tym kwartale PKP S.A. przywracają dawną świetność zabytkowym dworcom oraz budują nowoczesne Innowacyjne Dworce Systemowe. Jest to autorski program PKP - nowoczesne budynki z ekologicznymi rozwiązaniami (np. panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła). Zastosowanie nowych technologii obniża koszty eksploatacji i ogranicza negatywny wpływ budynku na środowisko. IDS są komfortowe dla podróżnych, spełniającą standardy międzynarodowe oraz normy unijne w zakresie dostosowania dworców do potrzeb różnych grup podróżnych. Realizacja projektu IDS opiera się na budowie powtarzalnych obiektów o jednym standardzie wykonania, przy jednoczesnej optymalizacji powierzchni.

W formule IDS powstaną m.in. dworce w Oświęcimiu, Nidzicy, Pomiechówku. 16 stycznia br. został oddany do użytku Innowacyjny Dworzec Systemowy w Czeremsze. PKP S.A. planuje uruchomienie systemu pojazdów współdzielonych przy dworcach kolejowych tzw. carsharingu, który pozwoli na połączenie podróży pociągiem z indywidualnym środkiem transportu. Głównym celem jest zapewnienie pasażerom kolejowym tzw. transportu na ostatniej mili. Takie rozwiązanie ma również służyć zachęceniu nowych klientów do korzystania z usług kolei. PKP S.A rozszerza wachlarz usług oferowanych podróżnym, montując przy dworcach kolejowych stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Do tej pory uruchomiono 8 stacji przy dworcach w następujących lokalizacjach: Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa, Gliwice, Opole Główne, Wrocław Główny, Warszawa Wschodnia i Bydgoszcz Główna.

PARTNERZY MATERIAŁU: PKP S.A, PKP CARGO S.A., PKP Intercity S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki