kontrola, policja, trzeźwość, alkomat

i

Autor: Artur Hojny kontrola policyjna

29.12. Wiadomości z kraju

2015-12-29 3:00

Skrót najważniejszych wiadomości z kraju. Sprawdź, co ostatnio działo się w Polsce.

Mniej tragiczne święta na drogach

Święta na drogach minęły dosyć bezpiecznie, było mniej wypadków niż w ubiegłym roku. Z policyjnych statystyk wynika, że w dniach 24-27 grudnia na drogach w całej Polsce doszło do 229 wypadków - rok temu w czasie świąt było ich aż 271. Zginęły w sumie 24 osoby, a 311 zostało rannych - przed rokiem śmierć poniosło 30 osób, a 390 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali natomiast więcej pijanych kierowców, było ich aż 1004, podczas gdy w ubiegłym roku 925.

Nieudany napad na bank

To była zasadzka rodem z amerykańskich filmów gangsterskich. W Łodzi dwóch zamaskowanych mężczyzn zdążyło zaledwie chwycić broń i wybiec z samochodu, gdy tuż przed bankiem, który mieli zamiar obrabować, wpadli w ręce czekających na nich policjantów. Antyterroryści byli przygotowani na ten skok, bo od pewnego czasu analizowali przypadki napadów w całej Łodzi. Co więcej, w przeddzień nieudanej napaści jeden z zatrzymanych prowadził obserwację banku, co nie uszło uwadze śledczych. 35- i 37-latek posiadali w sumie trzy pistolety. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. Policja sprawdza teraz, czy zatrzymani brali udział we wcześniejszych napadach na banki.

Wydrukowali serce płodu w 3D

W Krakowie zespół lekarzy, m.in. położnik i ginekolog, opracowali i wydrukowali w 3D pierwszy na świecie model serca płodu, który pomoże zdiagnozować jeszcze w łonie matki aż 29 najczęściej występujących wad serca. Zostanie on wykorzystany na kursach dla lekarzy. Dzięki niemu można też będzie łatwiej wytłumaczyć rodzicom, dlaczego trzeba operować ich dziecko. Wady serca są jednymi z częstszych wad występujących w życiu płodowym, ale są trudne do badania.

Zobacz: Jacek Żakowski zaszokował Internet- echa wywiadu dla ,,Super Expressu"!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki