ACTA: Prezydent Komorowski wprowadzi STAN WYJĄTKOWY po CYBERATAKACH hakerów?

2012-01-23 19:31 Ag

Wojna hakerów z rządem, którą wywołały plany podpisania porozumienia ACTA sprowokowała pytanie, co w takiej sytuacji może zrobić prezydent. By powstrzymać cyberataki i szerzenie się przestępstw w sieci Bronisław Komorowski może ma wniosek Rady Ministrów wprowadzić stan wyjątkowy. Taką ewentualność bierze pod uwagę generał Stanisław Koziej, szef BBN.

Czy ataki hakerów na strony internetowe administracji publicznej będą skutkowały wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego? Choć brzmi to nieprawdopodobnie, niestety istnieje taka możliwość.

A wszystko dlatego, że we wrześniu 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która pozwala na wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej w razie zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Zmiana prawa daje głowie państwa możliwość zdecydowanych ruchów przeciwko hakerom. Na wniosek rządu prezydent może wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych jeśli ataki w sieci będą się nasiały. Znowelizowana ustawa polega na wprowadzeniu do przepisów o stanach nadzwyczajnych definicji cyberprzestrzeni, czyli przestrzeni wytwarzania i wymiany informacji, tworzoną przez systemy teleinformatyczne.

Hakerzy z ANONYMOUS dadzą czas Tuskowi

Gen. Stanisław Koziej, który był gościem Kontrwywiadu RMF FM nie wykluczył, że Komorowski wprowadzi stan wyjątkowy, by chronić Internet przed falą przestępstw.

- Jeśli długotrwałe ataki hakerów zakłócą życie publiczne i na masową skalę nie będą mogły działać instytucje rządowe, wtedy trzeba będzie zastanowić się nad koniecznością wprowadzenia stanu wyjątkowego - mówił w RMF FM.

Hakerzy z grupy Anonymous zapowiedzieli, że zawieszają ataki, by dać czas premierowi Tuskowi na konsultacje z ministrami w sprawie podpisania ACTA.