Bezpłatne leki dla seniorów

i

Autor: materiały prasowe Bezpłatne leki dla seniorów

Bezpłatne leki dla seniorów

2016-07-09 2:00

Dobra wiadomość dla emerytów! Ustawa 75 plus gwarantuje wszystkim osobom, które ukończyły 75. rok życia bezpłatne leki z tzw. listy S, zawierającej specyfiki najczęściej stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Lista bezpłatnych leków ma powstać do 1 września. W tym dniu wszyscy Polacy, spełniający kryterium wiekowe, otrzymają w aptece leki z listy za darmo.

Obecnie w naszym kraju żyje ok. 2,7 mln osób w wieku 75 lat i starszych. Prawie połowa z nich ma miesięczny dochód nieprzekraczający 1144 zł. Nic dziwnego, że znaczna część seniorów nie może z przyczyn finansowych realizować leczenia farmakologicznego zalecanego przez lekarza. Wprowadzenie ustawy całkowicie refundującej leki to korzyść dla pacjentów. Ich domowe budżety zostaną odciążone, poprawi się stan zdrowia seniorów i jakość ich życia. Darmowe leki będą przysługiwały wszystkim osobom, które ukończyły 75 lat, bez względu na status materialny. Wiek będzie weryfikowany poprzez numer PESEL.

Co znajdzie się na liście:

-leki,
- środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (np. preparaty stosowane do żywienia pozajelitowego),
- wyroby medyczne.

W wykazie znajdą się leki, które seniorzy stosują najczęściej, czyli na: choroby sercowo- naczyniowe, schorzenia przewodu pokarmowego, urologiczne, reumatyczne i układu oddechowego, choroby otępienne, depresję i osteoporozę. Lista dotyczy chorób przewlekłych, nie znajdą się na niej antybiotyki czy środki przeciwbólowe. Leki będą kwalifikowane nie tylko według kryteriów obowiązujących dla całego wykazu leków refundowanych, ale też ze względu na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych oraz dostępność i bezpieczeństwo stosowania. Początkowo w wykazie będą leki o odpłatności 30 proc. i 50 proc. oraz ryczałtowej (R), w przyszłości lista ma być aktualizowana i stopniowo poszerzana.
-

KTO MOŻE WYSTAWIĆ RECEPTĘ

-lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), wskazany w deklaracji wyboru (może wystawić receptę zaocznie, bez konieczności wizyty pacjenta),
- niektóre pielęgniarki POZ,
- lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie i członków najbliższej rodziny.

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki