Bezpłatny test przeciw COVID-19 – skierowanie online i od lekarza

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. fernandozhiminaicela /zdjęcie ilustracyjne

Bezpłatny test przeciw COVID-19 – skierowanie online i od lekarza

2021-12-01 14:53

Bezpłatny test przeciw COVID-19 zrobić może każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, także jeśli przyjął dwie dawki szczepionki. Skierowanie na bezpłatny test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić każdy lekarz POZ i nocnej pomocy lekarskiej. Można je także dostać przez internet. Sprawdźcie szczegóły.

Każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, może zgłosić się po skierowanie na bezpłatny test przeciw COVID-19. Skorzystać mogą, zarówno niezaszczepieni, jak i ci, którzy mają za sobą dwie dawki szczepionki. Jak dostać bezpłatne skierowanie na test przeciw COVID-19 i z czym to się wiąże? Szczegóły poniżej.

Na darmowy test przeciw COVID-19 można zapisać się przez internet, wypełniając prosty formularz kwalifikacyjny. Po zakwalifikowaniu się na test, można umówić się na wymaz przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Skierowanie na bezpłatny test na COVID-19 online

Aby otrzymać zlecenie online, należy zalogować się przez profil zaufany i wypełnić formularz. Zlecenie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Formularz mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jest po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej i lekarza rodzinnego, pomocy udzielić może lekarz dyżurujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pracujący tam lekarz w ramach teleporady lub wizyty udzieli konsultacji, a jeśli oceni, że potrzebny jest test, wystawi zlecenie - opisuje PAP.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić również lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki długoterminowej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl.

Bezpłatne testy na koronawirusa w weekend

Testy można wykonać także w weekend – wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o wskazanie właściwej placówki.

Skierowanie na bezpłatny test na COVID-19 oznacza kwarantannę

W momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantannę. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową. Jeśli wynik testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.

Przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lekarzem POZ.

Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny ponownie test można wykonać w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej trzeba poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie.

Sonda
Czy przyjmiesz polską szczepionkę na COVID?