Koronawirus. Wariant Omikron wysoce zaraźliwy. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia

2021-11-27 7:59
Koronawirus. Wariant Omikron wysoce zaraźliwy. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia
Autor: pixabay.com Koronawirus. Wariant Omikron wysoce zaraźliwy. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia

Nowy wariant koronawirusa wykryty w państwach południowej Afryki specjaliści WHO określają jako odmianę wysoce zaraźliwą. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa Omikron w Polsce, minister zdrowia Adam Niedzielski polecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki.

Zgodnie z poleceniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Główny Inspektorat Sanitarny ma zwracać szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie z RPA. Ma to związek z wykrytym w państwach południowej Afryki nowym wariantem koronawirusa.

Koronawirus. Wariant Omikron wysoce zaraźliwy. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia

"Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa" - poinformował w piątek na Twitterze szef resortu zdrowia.

Zobacz także: Szpital na Stadionie Narodowym nie ruszy 25 listopada. Bo nie ma kto leczyć

Wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa jako „niepokojący”, a specjaliści WHO uznali go za wysoce zaraźliwy. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

Nowa odmiana koronawirusa otrzymała nazwę greckiej litery Omikron. Po raz pierwszy wykryto ją 11 listopada w Botswanie, a 3 dni później potwierdzono u pacjenta w RPA. Wariant Omikron dotarł też do Europy – zidentyfikowano go u belgijskiej turystki, która wróciła z Egiptu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, Wielka Brytania w piątek zawiesiła loty z RPA, Namibii, Zimbabwe, Lesoto, Botswany i Eswatini (dawniej Suazi).

Sonda
Czy powinny zostać wprowadzone obostrzenia?
Urodzinowy koncert Super Expressu - GOLEC uORKIESTRA & GROMEE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE