Czy wariant koronawirusa Omikron dotarł już do Polski?

2021-11-27 21:45
Czy wariant koronawirusa Omikron dotarł już do Polski?
Autor: Pixabay.com Czy wariant koronawirusa Omikron dotarł już do Polski? / zdjęcie ilustracyjne

Wykryto pierwsze przypadki wariantu Omikron koronawirusa w Europie. Wariant został odkryty w RPA i dotarł już do Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoch oraz Niemczech. Prawdopodobnie dotarł też do Czech. Czy wariant koronawirusa Omikron jest już w Polsce?

Pierwszy znany przypadek wariantu Omikron w Europie wykryto w piątek (26.11.2021) w Belgii. Jak wynika z doniesień PAP, dotychczas w Europie zakażenia zidentyfikowano również we Włoszech i w Niemczech, a także w Wielkiej Brytanii.

W sobotę Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron, w tym obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku. Wcześniej władze poinformowały o wykryciu pierwszych w kraju przypadków nowego wariantu koronawirusa.

W Monachium potwierdzono dwa pierwsze w Niemczech przypadki zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Obaj podróżni przybyli do kraju 24 listopada samolotem z RPA – poinformował w sobotę wieczorem minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek.

Jedno z laboratoriów w Czechach sprawdza możliwość pojawienia się w tym kraju nowego wariantu koronawirusa Omikron. Podejrzana próbka została wykryta testem PCR - poinformowała w sobotę rzeczniczka Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Sztiepanka Czechova.

Czy Omikron jest już w Polsce?

Czy nowy wariant koronawirusa jest już w Polsce? To pytanie zadaje sobie każdy, kto śledzi informacje dotyczące koronawirusa. Nie ma jednak do tej pory oficjalnie potwierdzonego zakażenia wariantem Omikron w Polsce.

Według zaleceń ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Główny Inspektorat Sanitarny będzie zwracał szczególną uwagę w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie z RPA. Więcej: Koronawirus. Wariant Omikron wysoce zaraźliwy. Minister Niedzielski wydał specjalne zalecenia

Dziś (sobota, 27.11.2021) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 .182 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.

Czy Omikron jest bardziej niebezpieczny?

Z informacji przekazanych przez PAP wynika, że w szpitalu pediatrycznym Bambino Gesu w Rzymie po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron. Jak wyjaśnili badacze, Omikron ma znacznie więcej mutacji niż Delta, która już była bardzo zmutowana. W przypadku nowego wariantu mutacje te są skoncentrowane w strefie, która wchodzi w interakcję z komórką ludzką.

Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.

- Dalsze badania wskażą nam, czy to przystosowanie jest neutralne, mniej czy bardziej niebezpieczne - podkreślili badacze, cytowani przez agencję Ansa.

Szczepionki przeciw COVID: "konieczna jest bardziej sprawiedliwa dystrybucja"

- Aby uniknąć pojawiania się nowych wariantów koronawirusa, konieczna jest bardziej sprawiedliwa dystrybucja szczepionek pomiędzy kraje bogate i biedne - zaznaczył w sobotę Seth Barkley, dyrektor generalny Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (Gavi), komentując pojawienie się wariantu Omikron.

- Dopóki ogromna część światowej populacji pozostaje niezaszczepiona, nowe warianty będą się pojawiać, a pandemia - rozwijać. Unikniemy tego jedynie wtedy, gdy będziemy w stanie ochronić wszystkich, a nie tylko najbogatsze części świata - powiedział epidemiolog w rozmowie z agencją Reutera.

Jedynie 3 proc. mieszkańców państw o dochodzie narodowym per capita poniżej 1025 USD zostało w pełni zaszczepione. Wskaźnik ten w przypadku krajów o dochodzie średnim lub wysokim wynosi 60 proc. - przypomina dziennik "The Guardian". Jak dodaje, w RPA, gdzie 24 listopada po raz pierwszy zgłoszono wariant Omikron, jest to 27 proc. mieszkańców.

Zobacz też: Zabił żonę i teściową, a potem wbił sobie nóż w serce? Sąsiadka: "Obudził mnie przerażający krzyk". Makabra w Szczecinie

Nielegalne paszporty covidowe. Kolejne osoby zatrzymane
Sonda
Jak myślisz, kiedy pandemia koronawirusa się skończy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE