Koronawirus. Jaki kaszel jest jego objawem? Wiemy jak odróżnić

i

Autor: Getty Images Skąd mam wiedzieć, ze ten kaszel to koronawirus

Kaszel covidowy. Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem?

2020-10-12 7:36

Kaszel to jeden z możliwych objawów zakażenia koronawirusem. Pojawia się u mniej więcej połowy osób chorujących na COVID-19 i jest dosyć charakterystyczny. Wiele osób kaszląc, zadaje sobie pytanie: czy mam koronawirusa? Warto więc wiedzieć, jaki rodzaj kaszlu może wskazywać na zakażenie koronawirusem, jak łagodzić kaszel covidowy i o co może zapytać lekarz, zanim skieruje cię na test.

Kaszel przy zakażeniu koronawirusem określany jest niekiedy jako kaszel covidowy, jest on bowiem typowy dla COVID-19 - nie oznacza to jednak, że kaszle każda osoba zakażona.

Jako że koronawirus atakuje drogi oddechowe, kaszel - jeśli się pojawi - jest jednym z pierwszych objawów zakażenia, ale szybko mogą dołączyć do niego kolejne, przede wszystkim gorączka i zmęczenie. Jak sprawdzić, czy kaszel wywołany jest przez koronawirusa, skoro równie dobrze może on być objawem zwykłego przeziębienia albo innej infekcji?

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Spis treści

 1. Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem? 
 2. Kaszel covidowy - o co zapyta lekarz?
 3. Jak łagodzić kaszel wywołany koronawirusem?

Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem? 

To, czy kaszel faktycznie wywołany jest przez koronawirusa, może ocenić tylko lekarz. Można to jednak podejrzewać na podstawie brzmienia kaszlu i towarzyszących mu dolegliwości.

Kaszel przy koronawirusie:

 • jest uporczywy i suchy (nieproduktywny), COVID-19 podrażnia bowiem tkankę płucną. Nie ma wydzieliny, a atak kaszlu zwykle zaczyna się od tylnej części gardła. Dźwięk, jaki powstaje w trakcie kasłania jest szczekający
 • towarzyszy mu duszność i ból mięśni
 • w miarę upływu czasu i postępu choroby kaszląc, odczuwasz coraz większą zadyszkę
 • jeśli w przebiegu COVID-19 dojdzie do zapalenia płuc, to rodzaj kaszlu się zmienia. W miarę postępu infekcji pęcherzyki płucne mogą wypełniać się płynem i kaszel staje się mokry. Na tym etapie plwocina może stać się pienista i zabarwiona krwią.

Kaszel covidowy - o co zapyta lekarz?

Jeśli kaszlesz i masz podstawy by sądzić, że kaszel wywołany jest przez koronawirusa, ale twój stan nie wymaga wzywania pogotowia, umów się na teleporadę. W jej trakcie lekarz, by znaleźć przyczynę kaszlu, może ci zadać kilka pytań - warto wcześniej przygotować sobie na nie odpowiedzi.

 • jak długo trwa kaszel? Czy są  to dni, tygodnie, miesiące?
 • kiedy kaszel jest najbardziej intensywny? W nocy, nad ranem, w ciągu dnia?
 • jak brzmi kaszel? Czy jest suchy, mokry, szczekający, głośny, miękki?
 • czy kaszel wywołuje takie objawy, jak wymioty, zawroty głowy, bezsenność lub coś innego?
 • jak intensywny jest kaszel? Czy przeszkadza w codziennych czynnościach?
 • czy towarzyszy mu spłycenie oddechu (duszność)?
 • czy oprócz kaszlu odczuwasz inne objawy, takie jak zmęczenie, bóle mięśni, masz gorączkę?

Jak łagodzić kaszel wywołany koronawirusem?

Najlepiej stosować się do zaleceń lekarza wydanych podczas teleporady - jednym z nich może być np. stosowanie preparatów przeciwkaszlowych, zwłaszcza na noc po to, by złagodzić kaszel i by nie zakłócał on snu.

Lekarz może zalecić także zażywanie leków, dzięki którym kaszel zmieni się w mokry, a w drogach oddechowych pojawi się wydzielina, co ułatwi usuwanie z organizmu drobnoustrojów. Warto również - po konsultacji z lekarzem - stosować domowe, sprawdzone metody łagodzenia uporczywego suchego kaszlu.

Do sprawdzonych sposobów należy np. syrop z cebuli, który działa lekko wykrztuśnie, napar z siemienia lnianego, który łagodzi odruch kasłania i znakomicie sprawdza się przy kaszlu suchym, a także napary z dziewanny i porost islandzki, oba o działaniu przeciwkaszlowym. Warto także dbać o dobre nawilżenie błon śluzowych gardła - często pić, nawilżać powietrze w pokoju.

dr Paweł Grzesiowski: Kwestionowanie epidemii skończy się tragedią
Źródło: Kaszel covidowy. Jaki kaszel przy zakażeniu koronawirusem?