Beztłuszczowe grillowanie w domu dla dbających o zdrowie i figurę

2021-04-19 0:00 Materiał Partnerski
Beztłuszczowe grillowanie w domu dla dbających o zdrowie i figurę
Autor: materiały prasowe

Polacy należą do największych miłośników grillowania. Sezon grillowy startuje zwykle dopiero w długi majowy weekend, gdy pogoda pozwoli na swobodne biesiadowanie na działkach i w ogrodach. Masowo zapłoną wtedy węgle pod rusztami. Czy musimy czekać na dobrą pogodę? Czy dbając o linię powinniśmy zrezygnować z ulubionych przysmaków? Czy musimy jeść karkówkę i skrzydełka przesiąknięte rakotwórczymi substancjami? Nie, nie i nie! Nie musimy i wręcz nie powinniśmy! Zepter pozwala na zdrowe i beztłuszczowe grillowanie w domu.

Rozpalając grill używamy rozpałki i brykietów różnego typu. W czasie dwóch godzin grillowania emitowanych jest tyle rakotwórczych dioksyn (najbardziej toksyczne substancje na świecie) i furanów (trujące związki chemiczne), ile z 220 tysięcy wypalonych papierosów!

Grillowanie węglowe smaczne, ale niezdrowe!

Na rozpalone węgle spływa tłuszcz wytopiony z grillowanego mięsa. Emitowane są wtedy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, o udowodnionym działaniu rakotwórczym oraz nadtlenki i wolne rodniki o podobnym wpływie. Z kapiącego na palenisko tłuszczu są uwalniane rakotwórcze heterocykliczne aminy. Podczas przyrządzania potraw na grillu wytwarza się w nich również groźny dla zdrowia akryloamid.

Dlatego specjaliści ostrzegają – lepiej nie używać rozpałek, a na pewno nie zaczynać grillować potraw, zanim rozpałki się nie wypalą. Do grillowania mięsa koniecznie trzeba używać specjalnie przeznaczonych do tego tacek. Jednak rzadko kto się do tego stosuje. Beztrosko biesiadujemy z rodziną i przyjaciółmi, podając kiełbaski i steki z grilla nawet małym dzieciom. Lepiej dla nas, by z takiej tradycji zrezygnować.

Jak grillować smacznie, bezpiecznie i zdrowo? Idealne do tego będą grillowe naczynia Zepter, wykonane z najwyższej jakości Zepter metalu 316L.

Beztłuszczowe grillowanie w domu dla dbających o zdrowie i figurę
Autor: materiały prasowe

Specjalne dno i szczelna pokrywa

Ich tajemnicą jest karbowane lub pokryte piramidkami specjalne akutermiczne dno, które równomiernie rozprowadza ciepło. Dzięki temu nie musimy używać tłuszczu. Umieszczamy mięso, ryby czy kiełbaski, warzywa w naczyniu grillowym. Nie dotykają one dna, a leżą na wypukłych elementach. Tłuszcz wytapiający się z mięsa i soki spływają na dno naczynia. Ponieważ grillowanie odbywa się w stosunkowo niskiej temperaturze, wnikają one ponownie do grillowanych produktów. Nadaje to mięsnemu daniu fantastyczny smak, a mięso się nie kurczy.

Możemy grillować nie tylko mięso, ale także warzywa i rybę. W dodatku możemy robić to jednocześnie – aromaty nie mieszają się. Kolekcja patelni do grillowania to modele o różnych kształtach, owalnym czy okrągłym, z dwoma uchwytami. Dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanej pokrywy, powstaje proces zamkniętego obiegu pary wodnej. Polega on na tym, że para uwalniająca się z żywności unosi się do góry, podlega kondensacji w kontakcie z pokrywą, która jest zawsze chłodniejsza niż dno naczynia, skrapla się i opada na żywność. Proces przebiega aż do momentu, gdy żywność jest perfekcyjnie przygotowana. Żywność jest gotowana we własnych sokach i dzięki temu nie traci wartości odżywczych. Nie musimy do smażenia dodawać tłuszczu. Do takiego stylu gotowania idealnie nadają się naczynia Zepter MasterPiece Cookware. Takie grillowanie pozwoli nam grillować zdrowo i przez cały rok! 

Przepis na soczystą doradę z grilla

Składniki:

  • 4 małe lub średnie dorady
  • Cytryna
  • Musztarda
  • Kolorowy pieprz
  • Ostra papryka
  • Gałka muszkatołowa

Sposób przygotowania:

Wypatroszone dorady dokładnie oczyścić, usunąć łuski i osuszyć papierowym ręcznikiem. Ryby naciąć poprzecznie, oprószyć przyprawami, a następnie, w celu dobrego rozprowadzenia przypraw, wetrzeć je w ryby. Cytrynę pokroić na plasterki, a następnie plasterki na ćwiartki. Natrzeć ryby wewnątrz musztardą i włożyć do każdej ryby pokrojoną w kawałki cytrynę skórką do zewnątrz. Pozostawić na około godzinę, lub włożyć na 20 minut do dowolnego pojemnika próżniowy VacSy®. Następnie rozgrzać owalny griller Zepter, ustawiając maksymalny dopływ ciepła. Gdy strzałka termokontrolera znajdzie się na zielonym polu, należy zmniejszyć temperaturę do 160°C, ułożyć dorady na przemian, jedna obok drugiej, a następnie przykryć pokrywą. Po około 2 minutach ryby ostrożnie przewracamy na drugą stronę, griller zaś zamykamy pokrywą i wyłączamy źródło ciepła. Po około 5 minutach ryby są gotowe do serwowania

Beztłuszczowe grillowanie w domu dla dbających o zdrowie i figurę
Autor: materiały prasowe

Posiadasz naczynia Zepter i potrzebujesz serwisu? Przystąp do naszego Klubu Zepter Club Live 100 (kliknij tutaj), zadzwoń pod numer Infolinii 22 230 99 40 i podaj hasło „Super naczynia Zepter” – możesz zgarnąć bezpłatną usługę polerowania Twoich naczyń Zepter za 1 zł! Uwaga, akcja trwa do 26.04.2021 r.

Sprawdź sklep internetowy Zepter International Poland – www.zepter.pl

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze