Blanka i Guido codziennie na Pałacu Kawalera

i

Autor: Materiały prasowe

Blanka i Guido codziennie na Pałacu Kawalera

2022-07-01 12:15

Na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu od 2 lipca br. codziennie 30 min. po zachodzie słońca wyświetlane będzie widowisko mappingowe pt.: „Miłość Blanki i Guida”. Projekt wygrał w ubiegłorocznym Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. Pomysł i jego realizacja to dzieło Stowarzyszenia WRAZIDLOK, które blisko współpracuje z Gminą Świerklaniec.

Wójt Gminy Świerklaniec Marek Cyl wyjaśnia - Świerklaniec i jego wspaniała historia opromieniają cały Śląsk. Cieszę się, że na terenie naszej gminy Stowarzyszenie WRAZIDLOK czuje się tak dobrze i realizuje wiele projektów. Liczę, że nasz Park będzie przyciągał wieczorami tłumy romantyków, którzy obejrzą niezwykły show na fasadzie neobarokowego Pałacu Kawalera. Zapraszam do Świerklańca i jeszcze raz powtórzę, kto nie zna naszej historii naszej gminy nie zrozumie fenomenu Śląska.

Zakochani Blanka de Paiva i Guido Henckel von Donnersmarck znów zatańczą w świerklanieckim parku. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, autorem tekstu, producentem jest dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK - Śląsk zachwyca bogactwem swojej historii, zdumiewa niezwykłymi ludźmi, którzy go tworzyli i rozwijali w przeszłości. Stała prezentacja multimedialna to w naszym zamyśle atrakcja, która na nocnej mapie Śląska będzie intensywnie przyciągać uwagę tak Ślązaków jak i przyjezdnych. Fetuję nasz sukces i dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego przedsięwzięcia.

Plan wydarzenia 02.07.2022r.:

20.00 - oprowadzanie po Pałacu Kawalera

21.00 - występ Chóru Mieszanego KLASTER

22.00 – pokaz widowiska mappingowego

22.30 - nocne oprowadzanie po Pałacu Kawalera

W pokazie mappingowym narratorem jest Mirosław Neinert, głosem Blanki czaruje Barbara Lubos,  zaś w rolę Guida wcielił się Robert Talarczyk. Wielcy aktorzy kunsztem swoich głosów stworzyli opowieść o niezwykłych zakochanych XIXw. W opowieści pojawiają się wątki: moskiewski, londyński, paryski, świerklaniecki…

Chór Klaster tworzą pasjonaci śpiewu chóralnego. Skąd wzięła się nazwa? Klaster w muzyce oznacza dźwięki leżące bardzo blisko siebie, tworzące plamę współbrzmień. Łukasz Łoboda dyryguje chórem.

Pokaz mappingowy "Miłość Blanki i Guida" został sfinansowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022”. Mapping to pokaz typu światło-dźwięk, który w celach ekspozycyjnych wykorzystuje detal architektoniczny obiektu, na którym jest wyświetlany. O czym opowiada widowisko? Guido Henckel von Donnersmarck bajecznie bogaty hrabia ze Świerklańca i Blanka de Paiva, kurtyzana starsza od niego 11 lat spotykają się przypadkiem… tak zaczyna się historia wielkiej miłości. Kim byli?

Guido to bajecznie bogaty arystokrata, wojskowy, dyplomata, budowniczy, innowator, największy bogacz w historii Górnego Śląska. Blanka to kobieta zachwycająca, odurzająca, to eksplozja. Kobieta szpieg, poliglotka, koneserka, pławiąca swoją pożądliwość w niewyobrażalnym luksusie. Para ta buduje olbrzymi Pałac w Świerklańcu zaprojektowany i wyposażony przez Francuzów. Miłość Blanki i Guida kończy się tragiczne: jedwabny szal Pani na Świerklańcu w trakcie galopady zaplątał się w konar drzewa, co skończyło się tragiczne. Blanka udusiła się. Zakochany mąż nie pochował żony, trafiła ona do wanny z formaliną, która stała na pałacowym poddaszu…

***

O Stowarzyszeniu WRAZIDLOK:

WRAZIDLOKI to istoty ciekawe świata, gotowe do długotrwałych poszukiwań, stęsknione do opowieści i tych słuchanych, i tych opowiadanych.

Stowarzyszenie WRAZIDLOK - Pokazuje Śląsk, opowiada ludzi

Zapraszamy na zwiedzanie przez cały rok:

- Pałac Kawalera – każda sobota godz. 15.00 i od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00

- Park w Świerklańcu – każda niedziela godz. 12.00 (spotykamy się przy bramie)

Zapraszamy na rajzy po Śląsku.

Od maja do września 2022r. w każdą niedzielę zapraszamy o 15.00 do Salonu Śląskiego w Pałacu Kawalera, w którym gościmy: naukowców, pisarzy, artystów, podróżników. 

Do końca września 2022r. zapraszamy na:

- Rajd rowerowy spotykamy się przy bramie wjazdowej Parku w Świerklańcu – pierwsza sobota miesiąca godz. 12.00

- Zwiedzanie kościoła i mauzoleum pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim ul. Główna 3, druga niedziela miesiąca godz. 17.00

- Wizyta u Zegarmistrza – Franciszka Wieganda, Tarnowskie Góry ul. Nakielska 13 trzecia niedziela miesiąca godz. 10.30

- Zwiedzanie kościoła i mauzoleum pw. Dobrego Pasterza w Parku w Świerklańcu czwarta niedziela miesiąca godz. 18.00

Zapraszamy na zajęcia z tanga i flamenco. Więcej: www.emagnaci.pl