Wybudził się ze śpiączki po 6 miesiącach. Pokazuje, jak teraz wygląda jego życie

2019-04-12 14:41
Chłopiec wybudzony ze śpiączki walczy o sprawność
Autor: Materiały Prasowe

Janek Nykaza jest jednym z pacjentów kliniki „Budzik”, który po 6 miesiącach terapii odzyskał przytomność. Jego historia to prawdziwy przykład szczęścia w nieszczęściu. Tragiczny wypadek, zagrożenie życia, śpiączka, a potem stopniowy powrót do zdrowia i sprawności. Szczęściem Janka było ogromne wsparcie ze strony najbliższych, zaangażowanie personelu medycznego, a także pomoc finansowa z Funduszu Sprawiedliwości, która umożliwiła stworzenie dla chłopca odpowiednich warunków dla domowej rehabilitacji.

Młodemu, wysportowanemu chłopakowi zabrakło kilkudziesięciu sekund, by uniknąć potraceniu przez samochód podczas przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonemu do tego miejscu. Już niemal wchodził na chodnik, gdy uderzyło w niego jadące auto, powodując poważne obrażenia. Janek zapadł w śpiączkę. Rokowania nie były pomyślne. Obawiano się, że po obudzeniu, o ile ono nastąpi,  nie będzie mógł chodzić, może tez być niewidomy.

Pomocna dłoń

Niemal pół roku trwała nieobecność Janka, jednak ku radości wszystkich, a w największym stopniu jego mamy Ewy, chłopiec powrócił. Początkowo  jeździł na wózku inwalidzkim, po półtora roku od tragicznego wypadku Janek wstał z wózka, zaczął samodzielnie chodzić, mówić i odzyskał wzrok.   

To nie do końca był cud. Bez wytrwałej rehabilitacji, postępy w dochodzeniu do zdrowia nie byłyby zapewne tak szybkie. Ale Janek chciał ćwiczyć i miał do tego odpowiednie warunki.  To zasługa pomocy Funduszu Sprawiedliwości zrealizowanej poprzez Stowarzyszenie „Podhale – Nasz Dom”.  

Codzienne zwycięstwa

Za środki przekazane z Funduszu, Stowarzyszenie dostosowało mieszkanie rodziny chłopca do jego specjalnych potrzeb rehabilitacyjnych. Dziś, po dwóch latach od wypadku, adaptacja jest już zakończona. – Zostało wyremontowane całe poddasze przystosowano synowi  łazienkę, zorganizowano pokój do ćwiczeń -  mówi Ewa, mama Janka.

A on sam wytrwale ćwiczy. Przed wypadkiem jego życiem była piłka nożna, teraz musiał pożegnać się ukochanym sportem. Ale Janek lubi sprawiać niespodzianki i z pewnością jeszcze wróci na boisko.

Fundusz Sprawiedliwości jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym. Z jego środków ma zostać  sfinansowana m.in. budowa drugiej Kliniki „Budzik” - tym razem dla dorosłych.

Akcja Partnerska

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE