Co za marnotrawstwo! Ratując stadion marnują 34 miliony

2013-09-25 5:30

Wczoraj szefowie Stadionu Narodowego pochwalili się na specjalnej konferencji, że dotychczasowe wyniki finansowe obiektu w tym roku są lepsze niż się spodziewano. Nie powiedzieli jednak całej prawdy... A prawda jest taka, że ich posady oraz gigantyczne premie będą niezagrożone dzięki organizacji listopadowego szczytu klimatycznego na stadionie. Szczytu, który w Warszawie organizują... Międzynarodowe Targi Poznańskie!

Wtorek. Godzina 9.30. W loży prasowej na Stadionie Narodowym minister sportu Joanna Mucha (37 l.) i szef spółki PL.2012+ Marcin Herra (39 l.) ogłaszają wyniki finansowe stadionu za pierwszych siedem miesięcy. Jest dobrze, a nawet - według urzędników - bardzo dobrze. - Wyniki finansowe za okres pierwszych siedmiu miesięcy są lepsze o 5,5 mln zł od założeń biznesplanu zaakceptowanego przez Ministerstwo Sportu - przekonywał Marcin Herra, szef spółki PL.2012+. Jak wynika z dokumentów, strata na 31 lipca wyniosła 10 milionów złotych (miała wynosić 15,5 mln zł).

Przeczytaj: Polska - Czarnogóra. Jeden sukces będzie na pewno! Dziś na Stadionie Narodowym pojawi się milionowy gość!

Ale będzie jeszcze lepiej! W listopadzie za pieniądze Ministerstwa Środowiska organizowany jest na Stadionie Narodowym szczyt klimatyczny. Ministerstwo za wynajem stadionu płaci 26,4 milionów złotych. Dzięki tej transakcji Marcin Herra i jego zastępca Andrzej Bogucki (60 l.) mogą zacierać ręce z radości. W ich umowach znalazł się zapis, że im mniejsza strata na koniec roku, tym wyższa premia dla nich. I tak - zmniejszenie straty do 16 mln zł (z zakładanych w biznesplanie 21 mln zł) sprawi, że szefowie spółki otrzymają do podziału aż 750 tys. zł premii! Oczywiście wszystko z naszych podatków. - To jeden wielki przekręt - mówił niedawno na łamach naszej gazety poseł PiS Jan Tomaszewski (65 l.).

Zobacz też: UEFA zamyka stadion Legii na mecz z Apollonem i nakłada gigantyczną karę finansową!

O ból głowy może też przyprawić sama konwencja klimatyczna organizowana na stadionie. Jedna sprawa to wynajęcie stadionu za ponad 26 mln zł, kolejna to ponad 34 mln zł na organizację szczytu na tym obiekcie. Na początku września okazało się, że zajmą się tym Międzynarodowe Targi Poznańskie. Mają one zapewnić tymczasowe sale konferencyjne na płycie Stadionu Narodowego wraz z kompletnym wyposażeniem. MTP taką infrastrukturę ma u siebie w Poznaniu, co ciekawe, w tym mieście organizowało szczyt klimatyczny w 2008 r. - dlaczego więc tegorocznej imprezy nie organizuje się w Poznaniu, tylko na Narodowym? Na to pytanie urzędnicy resortu środowiska od blisko dwóch tygodni nie potrafią nam odpowiedzieć.

Te imprezy też można przenieść na stadion narodowy

Skoki narciarskie w Zakopanem

Festiwal piosenki w sopocie

Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej w Supraślu

Zawody wioślarskie na poznańskiej Malcie

Nasi Partnerzy polecają